Sinüzit Damlası Nedir? Ne İşe Yarar?

Sinüzit özellikle havanın soğuk olduğu zamanlarda daha da artarak ilerleyen son derece rahatsız edici bir hastalıktır. Ağrısı bazen tüm yüzü etkileyebildiğinden kişi günlük hayatında sıkıntı yaşamaya başlar. Sinüzit dikkat edilmediği taktirde tedaviyi arkasında bırakarak ilerleyebilen bir hastalık olarak bilinir. İyileşmesi zor ve zaman alan bir süreci kapsar. Bu nedenle uzun yıllar içinde sinüzit için çok çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiş. Sinüzit için en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de damla uygulamasıdır. Damlaların doktorlar tarafından reçete edilmiş ilaç formunda olanları olduğu gibi bitkisel karışım şeklinde olanları da vardır.

Doğal Sinüzit Damlası

Birçok bitkisel yağın bir araya getirilmesinden hazırlanan sinüzit damlaları, sinüzit tıkanıklıklarının açılmasına fayda sağlar. Ayrıca gerek sinüzit kaynaklı gerekse başka sebeplerde oluşmuş burun içi yaralarının giderilmesinde etkilidir. Sinüzit hissedildiğinde kişide sürekli bir rahatsızlık söz konusudur. bu bitkisel karışım damlanın rahatlatıcı etkisi de olduğundan uykuya geçişe yardımcı olur. Doğal sinüzit damlası içerisinde, çörekotu yağı, nane yağı, ısırgan tohumu yağı, defne yağı, kekik yağı, okaliptüs yağı, karanfil yağı ve lavanta yağı bulunmaktadır. Bu şekilde hazır satılan bitkisel karışımları kullanabileceğiniz gibi bu yağlar temin ederek karışımı kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Doğal sinüzit damlasının sırt üstü uzanarak burun içinde bir damla damlatarak kullanmalısınız. Bu şekilde zorlanırsanız; bir su bardağı sıcak su içine 5 damla kadar damlatıp buharını çekebilirsiniz.

Enfoil Sinüzit Damlası

Enfoil sinüzit damlası bu alanda isim yapmış en sık tercih edilen bitkisel damlalardan bir tanesidir. Çeşitli bitkisel yağların karışımından elde edilerek hazırca kullanılabildiğinden daha pratiktir. Damla sinüslerin boşaltılmasına yardımcı olur. Bunu yaparken aynı zamanda sinüzit kaynaklı baş ağrılarının giderilmesini de sağlar. Damla bitkisel olduğu için reçete ile satılmaz ve kolaylıkla temin edilebilir. Enfoil sinüzit damlası birçok bitki markette rahatça bulunabilir.

Bitkisel Sinüzit Damlası Kullananlar

Bitkisel sinüzit damlası kullananların büyük çoğunluğu sinüzit şikayetlerinin zamanla hafiflediğini ve ortadan kaybolduğunu dile getirmiştir. Damlanın kullanımında bir değişiklik fark etmeyenlerin büyük çoğunluğunda sinüzit artık ileri seviyeye ulaştığı için etki etmediği anlaşılmıştır. Sinüslerdeki tıkanıklıklar kist haline gelmeye başlamışsa yada kistleşmişse sinüzit damlaları bu tür hastalarda faydalı olamayacaktır. Bu aşamadaki sinüzitlerin tedavisinde gerekli muayeneler yapıldıktan sonra cerrahi yöntemi bile uygulanabilir.

Bitkisel Sinüzit Damlası Nasıl Kullanılır?

Bitkisel sinüzit damlası ferahlatıcı kokusuyla rahatsızlık hissetmeden kolayca kullanılabilir. Damlayı kişi kendi kendine bile uygulayabilmektedir. Sırt üstü uzandıktan sonra sinüzit damlasının damlalık ucu burna yerleştirilir ve 4-5 damla damlatılır. Ardından diğer burun deliğine de aynı miktarda uygulanır. Bir süre bu şekilde bekledikten sonra kalkabilirsiniz. Damlanın doğrudan kullanımı rahatsızlık veriyorsa; su içine katılarak buruna buhar banyosu şeklinde de kullanılabilmesi mümkündür ancak bu yöntemde doğrudan kullanım kadar etki beklenmemeli.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status