Sinüzite Ne İyi Gelir? Sinüziti Rahatlatan Öneriler

Sinüzit bir çeşit kulak burun boğaz rahatsızlığıdır. Kişinin işinde, okul derslerinde ve hayati yaşantısında aksaklıklar oluşturmasına sebep olan sinüzit rahatsızlığının bir takım tıbbi ve bitkisel anlamda tedavisi yapılmaktadır. Bazı ilerlemiş sinüzitler ise cerrahi müdahalelerden sonra büyük bir iyileşme göstermektedir.

Sinüzite iyi gelenler için verilecek bitkilerden çok sinüzitte kaçılması ve yapılması sakıncalı olan hareketlerde bilinmelidir. Sinüzitten korunma yolları en başta bu hastalıktan korunma yöntemi ile geriletilir ve tamamen belirtiler ortadan kaldırılabilir. Sinüzit olan hasta kendisine sağlıklı yaşam rehberi oluşturmalı ve sürekli tedavi yöntemlerini uygulayarak sinüzitini tedavi etmeye yönelik çalışmalarda bulunmalıdır.

Sinüzite iyi gelen bitkiler arasında; adaçayı, zencefil, sarımsak, yoğun acı tüketimi, buruna tuzlu su çekmek, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, havuç, domates gibi vitamin içeren sebzeler tüketmek ve protein tüketimini artırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek sinüzit rahatsızlığının tedavisi aşamasında tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

Sinüziti Olan Kişi Kendisini Nasıl Korumalıdır?

Oda parfümleri, vücut deodorantları, saç spreyleri ve kişisel parfümler sinüzitli olan kişiler için çok büyük zarar göstermektedir. Bu parfüm çeşitlerini kullanan kişiler sinüzitlerinin geçmesi için kesinlikle bunların hepsinden uzak durmalı hatta parfüm kullanan kişilere yakın yerlerde bile kalmamalıdır.

Sigara sinüzite zararlı olan maddelerin başında gelmektedir. Sinüzit kullanan kişi sigara içmeye devam ederse kesinlikle sinüzitinin düzelmesini beklememelidir. Sinüzit tedavisine sigarayı bırakarak başlamak sinüzit tedavisini tam anlamı ile yapabilmek için önemlidir.

Sinüzit ağrıları giderek çoğalıyorsa bitkisel tedavi yöntemlerinden mutlaka yararlanılmalı, sinüzitte baş ağrısı için başın ağrıyan kısmına soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Soğuk kompres uygulaması soğuk su ile değil, jel kıvamlı soğuk su torbaları ile yapılmalıdır. Kesinlikle baş soğuk su ile ıslatılmamalıdır.

Banyo yaptıktan sonra 3 saat boyunca hava sıcak olsa bile çıkılmamalıdır. Çünkü sinüziti çoğaltıcı etken olarak banyodan sonra hemen sokağa çıkarak rüzgar almak doktorlar tarafından hastaya mutlaka söylenmelidir. Normal zamanda da soğuğa ve rüzgara çıkarken baş mutlaka atkı ile sarılmalı sinüzitli kişinin başı soğuk havaya maruz bırakılmamalıdır.

Sinüziti Rahatlatmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sinüzitli kişiler kendilerine bir takım özel beslenme yöntemleri bulmalıdır.

Sinüziti alerjik olanlar alerjen etkileri bulunan ortamlardan kesinlikle uzak durmalıdır.

Diş kökü iltihapları ve diş çürümeleri sinüzite sebep Sinüziti olan kişiler diş etlerine ve çürük dişleri olup olmadığını gözden geçirtmeli eğer çürük dişleri varsa hemen tedavi ettirmelidirler.

Çok bol sıvı tüketmek sinüzitin tüm belirtilerinin gerilemesine sebep olmaktadır. Sinüzitli kişiler bunun için bol ılık su tüketimini yapmaları gerekmektedir.

Dengeli ve düzenli egzersiz sinüzit hastaları için sinüslerin rahatlamasına sebep olur. Fakat çok soğuk havada ve egzoz dumanına olan mahallerde yürüyüş yapılmamalıdır.

Sigara dumanı sinüziti en fazla çoğaltan etkenlerden birisidir. Sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlardan sinüziti olan kişi uzak durmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status