Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Basit Öneriler

Sıcak yaz günlerinde yapılan en büyük hatalardan biri; güneş koruyucu krem sürmeden güneşin altından uzun süre kalmaktır. Tabi, bu durum güneş lekelerine yol açar. Yanlış güneşlenme sonrasında da cilt su toplayarak, soyulmaya başlar ve ardından güneş lekeleri ortaya çıkar. Güneş lekelerine genelde; sırt, yüz, boyun, dekolte ve omuz bölgelerinde rastlanır. 

Güneşin altında uzun süreler kalmanın ardından yaz aylarında yüzde meydana gelen güneş lekelerine; “malezma” adı verilir. Bu güneş lekeleri çoğunlukla kahverengi tonlarında olur ve benekler şeklinde yüzde oluşur. Yüzde oluşan güneş lekelerinden kurtulmak, vücudun diğer kısımlarına göre çok daha basittir. Bu güneş sonrası yüz lekeleri için moralinizi bozmayın ve lekelerin artmaması için cildinizi koruyarak, gerekli bitkisel tedaviyi yapın.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekelerini önlemek için; öğlenleri saat 11:00 ve 16:00 arası güneşlenmeyin. Gündüz dışarı çıkmadan önce yüzünüze mutlaka yüksek faktörlü koruyucu krem sürün ve cildinizi sürekli nemli tutun.

Güneş lekelerinden kurtulmak için;

  • Her hafta düzenli olarak cildin güneş gören kısımlarına peeling yaparak, bu bölgelerin ölü hücrelerden arınmasını ve cildin tazelenmesini sağlayabilirsiniz. Banyo yaparken de kese yardımı ile cildinize peeling yapabilir ve ölü hücrelerden kolay bir şekilde arındırabilirsiniz.
  • Cildin tazelenmesini sağlayan özel leke kremleri kullanın.
  • Mikrodermabrazyon yöntemini belki ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ancak bu uygulama güneşlenmeden kaynaklı koyu lekelerin azalmasında etkili sonuç vermektedir.
  • Kimyasal peeling işlemi, güneş lekelerinden kurtulmanın bir diğer yoludur.

Eğer güneş lekeleriniz bu yukarıdaki yöntemler ile azalmıyorsa, güzellik salonlarına giderek; mezoterapi veya lazer işlemi ile bu lekelerin renginin açılmasını ve cilt tonuyla uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status