Erkekler Neden Aldatır? Altında Yatan Sebepler Neler?

Erkekler, aldatma konusunda kadınlardan biraz daha farklıdır. Erkeklerin kadınları aldatmasının ana nedeni olarak; “aldatma” kavramını daha basit tanımlıyor olmaları gösterilebilir. Bazı erkekler sadece olgunlaşmadıkları için aldatır. Bazılarının ise, daha derin sorunları vardır.

Erkeklerin aldatma konusunda kadınlara söyledikleri en meşhur yalanlardan biri “o kadınla asla birlikte olmadım” sözüdür. Ciddi bir ilişkide erkekler çıkış yolu olarak bazı müstehcen içeriklere bakmaya yönelebilirler. Erkeklerin bu tarz içerikler izlemesi aldatmadan sayılır mı?  Eğer bunun aldatmadan sayarsanız, neredeyse tüm erkeklerin kadınları aldattığı genellemesini yapabilirsiniz. Sevgilisinden uzakta ilişkisini sürdüren erkeklerin de internet üzerinden başka kadınlarla görüntülü sohbet ve yazışma yapmasının aldatmadan sayılıp sayılmayacağı ilişkilerde sürekli tartışılan bir konudur.

İnternetin hayatımızın bir parçası olmadığı günlerde aldatma kavramını açıklamak oldukça basitti. Eğer gerçek bir temas varsa, aldatmak olarak sayılıyordu. Şimdilerde ise, internet üzerinden evli ve ilişkisi olan birçok erkek web kamerası üzerinden başka kadınların görüntüsünü izliyor ve sevgililerine yakalandıklarında tüm samimiyetleriyle bu yaptıklarının bir şey ifade etmediklerini savunuyorlar. Kendisinden binlerce kilometre uzakta ve ismini dahi bilmediği bir kadınla internetten görüşmelerini aldatma olarak değerlendirmiyorlar ve basit kalıpların arkasına sığınıyorlar. İnternet üzerinden başka kadınlarla görüşen erkekler, sevdikleri kadına kelime oyunları yaparak ve kendilerine güvenlerini ima ederek, aldatmadıkları konusunda kendilerini haklı çıkarma çabasına giriyorlar.

Bazı erkekler, aldatmayı adeta biyolojik bir zorunluluk olarak değerlendirirler ve ilişkileri olduğu halde mümkün olduğunca daha çok kadınla görüşmek onlara normal bir davranışmış gibi gelir. Bu ve benzeri bahaneler ileri sürerek, ilişkilerde erkek egemenliğini savunurlar. Aynı zamanda bu davranışın erkeğin doğasının bir parçası olduğunu düşünmektedirler. Bu inanca göre çok eşliliği savunan erkekler, aldatmayı daha başka şekillerde tanımlamaya çalışırlar. Samimi bir ilişkide birçok erkek tek eşliliği savunduğunu dile getirse bile, karşı tarafı aldattığını her zaman bir sır olarak saklamayı kabullenir ve karşı tarafla empati kurmaktan bilhassa kaçınır. İlişkinin tek taraflı bir inanca bağlı olarak yürütülmesi, kişinin kendi bütünlüğüne zarar verir.

Karşı tarafla empati kurmayı bilmeyen ve kendine odaklı birçok erkek; kararlı bir ilişki içerisindeyken eski kız arkadaşlarıyla sohbet etmekten, internet üzerinden başkalarıyla görüşmekten ya da sosyal çevrelerinden biri ile sevdiklerini aldatmanın kötü bir davranış olduğunu kavrayamazlar. Diğer bir deyişle, bir adam özel hayatı dışında bir ilişki istediği sürece, aldatmayı sürekli bir sır olarak sürdürür.

Dürüstlük ve samimiyet; bir ilişki için gerekli olan tek anlamlı yoldur. Kişisel benlik ve bütünlüğe saygı, beraberinde karşı tarafa karşı da doğru ve yalansız olmayı gerektirir.

Aldatan erkekler tarafından dile getirilen en yaygın gerekçelerden biri “ona zararı dokunmaz” sözü oluyor. Hâlbuki bilmediği şey, aldatmanın beraberinde duygusal yönden uzaklaşma duygusunun da ortaya çıkmasıdır. Bir ilişkiyi gerçekten ilişki yapan duygular zamanla kaybolmaya başlayabilir ve iki farklı hayatı birden idare etmek, içinden çıkılmaz bir sorun haline gelebilir.

Erkeklerin kadınları aldattıklarında kavramaları gereken nokta, aslında bu durumu karşı taraftan saklayarak kendilerini aldatmalarıdır. Hiç böyle bir şey yaşanmamış gibi ilişkiye zarar vermek, zamanla ihaneti daha basite indirger. Hilekârlık asla bir kaçış yolu olamaz. Çünkü aldatma hemen her zaman keşfedilen bir şeydir ve gün yüzüne çıktığında acı verici sonuçlar doğurabilmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status