Aile Mi Kariyer Mi?

Psikologların görüşlerine göre, günümüzde insanların kararsız kaldıkları konulardan biri de, aile ve kariyerdir. Eskiden çalışan erkeklerin sayısı kadınlara oranla daha fazla olduğundan genellikle sadece erkekler kariyere yönelirlerdi. Günümüzde ise, özellikle ülkemizde çalışan kadınların sayısının oranının da giderek arttığından bu eğilim değişti. Erkekler açısından kadınların kariyer sahibi olmaları, onlardan daha üstün bir konumda çalışmaları istenmeyen bir durumdur.

Eskiden hanımların işi daha zor olduğundan hem aileye, hem de kariyere zaman ayırma gibi bir planları söz konusu olmazdı. Hem ev hem de iş hayatının ikisi bir arada mümkün değildi. Modern zamanda ise teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bayanların ev işleriyle uğraştıkları vakit azaldı. Artık birçok iş teknolojinin yardımı ile gerçekleştirilebiliyor. Fakat buna rağmen öyle işler vardır ki, sadece dikkat gerektirir. Bu da sadece kadınların uğraşabileceği işlerdir.

Peki kariyer? Günümüzde her kadın mükemmel kariyeri olsun diye çalışır ve bunu arzu eder. İstatistiklere göre, genç bayanlar aile kurmaktan çok geleceği için ve kariyerlerinde yükselmek yönünde planlar yapıyor. Mükemmel bir kariyere sahip olan kadın mükemmel aileye sahip olabilir mi?

Araştırmalara göre, artık erkekler için kariyer o kadar da önem arz etmiyor. Çalışan evli bayanlar ise ailesini ihmal ettikleri için kendilerini suçlu hissederken bir yandan da kariyerlerine odaklanmak istiyor. Ancak çocukların eğitimi, ders, ev işleri bayanların mükemmel bir kariyer elde etmesine engel olabiliyor.

Öyle ki, mükemmel aileye sahip kadınların mükemmel kariyeri olması çok zor bir durumdur. İkisi birden mümkün değildir. Çünkü bayanlar için aile içi sorumluluklar daha öncelikli gelir ve kariyerinde başarı yakalaması için ayıracağı vakit oldukça az olur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status