Estetik Ameliyatlar Zararlı Mı? Riskleri Nelerdir?

Günümüzde hem ülkemiz bayanları, hem de dünya çapında güzellik kavramı farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır. Doğal güzelliğin her zaman geçerli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ancak artık bayanlar kusursuz yüz hatlarına sahip olmak ya da beğendikleri ünlü kadınlara benzemek için estetik ameliyat olmaya karar veriyorlar. Özellikle sosyal medyada mükemmel görünmek ve herkes tarafından beğenilmek için yapılan bu ameliyatlar, aslında doğal çekiciliği azaltabiliyor ve daha yapay bir güzellik ortaya çıkarabiliyor. Her şeyde olduğu gibi, estetik ameliyat kararı alındığında da tam ölçüsünde bir güzellik değişimi olması önemlidir. Abartıdan kesinlikle kaçınılmalıdır. Yoksa, güzel olayım derken daha itici bir görünüme kavuşabilirsiniz

Kusursuz görünmek için estetik ameliyat kararı alan kadınların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bildiğiniz gibi eskide estetik ameliyat sadece ünlülerde duyduğumuz bir şeydi. Ancak artık sosyal çevremizde de estetik ameliyat yaptıran insanlar duymaya başladık. Geçmişte yüksek bütçe gerektiren bu ameliyatların artık çok daha makul fiyatlara yapılıyor olması ve farklı seçeneklerin de mevcut olması sebebi ile kadınların daha fazla ilgisini çekmektedir. Fiyatların da eskisi kadar fazla olmaması bunda önemli bir noktadır. Ancak, estetik ameliyatlar geçmişte pahalı oldukları kadar daha fazla risk taşıyorlardı. Şimdi ise bu konuda çok daha fazla alanında uzman doktorun mevcut olması, bu doktorların daha ulaşılabilir olmaları ve tıbbi alandaki gelişmeler ile birlikte risk oranları da azalmaktadır. Bunun yanı sıra, iyileşme süreleri de oldukça azdır. Estetik ameliyat sonrası riskler eskiden daha fazla iken, bu oranlar artık azalmıştır.

Estetik ameliyat yaptırmak isteyen, ancak aklında bir takım sorular olan ve tedirginlik yaşanlar, bu ameliyatların ne gibi riskler taşıdıklarını merak ediyor olabilirler. Aşağıda estetik ameliyatların olası riskleri ve zararlarından kısaca bahsettik.

  • Yağ aldıra estetik operasyonları, diğer estetik ameliyatlarına kıyasla daha fazla riske sahiptir. Bunun birincil sebebi ise, iç organların hasar görme ve ameliyat sonrası yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalidir. Burun ve göğüs bölgesine yapılan estetik ameliyatları ise daha az risk taşırlar.
  • Eğer estetik ameliyat olmaya karar verdiyseniz, özellikle bu ameliyatın gerçekleşeceği sağlık kuruluşu hakkında detaylı araştırma yapmaya gayret edin. Aynı zamanda doktorunuz hakkında bilgi edinmenizde, bu alandaki tecrübelerini araştırmanızda fayda vardır. Bu konuda uzun yıllar deneyimli bir estetik uzmanını tercih etmeye özen gösterin. Sırf ücreti daha düşük diye tercih ettiğiniz bir yerde kalite düşük olabilir ve sonrasında geçirdiğiniz estetik operasyondan memnun kalmayabilirsiniz. Yine riskleri de daha fazla olacaktır.
  • Estetik ameliyat olmak istiyorsanız, gerçekleştirilecek operasyonda uzman az iki doktor ile görüştükten sonra karar vermenizde fayda vardır.
  • Estetik ameliyat olmadan önce sağlık sorunlarınız varsa hekiminize mutlaka bildirin. Unutmayın ki, estetik operasyonların geri dönüşü yoktur.
  • Bu güzelleştirme operasyonlarına girmeden önce kendinizi psikolojik olarak hazırlamanız, tam anlamıyla yeni istediğiniz görünüme hazır hissetmeniz çok önemlidir. Bu sayede alışma süreci de daha çabuk olacaktır.
  • Estetik ameliyatların en kötü hatta sinir bozucu kısmı, doktor ile hastanın ortak paydada buluşamaması, hastanın istekleri ile doktorun önerilerinin farklı olmasıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status