Gözde Siyah Nokta Uçuşması Ne Demek? Neden Olur?

Gözde uçuşan siyah noktalar neden olur? Gözün önünde siyah nokta uçuşması neden olur? Gözde uçuşan siyah noktalar zamanla geçer mi? Gözde uçuşan cisimler nasıl tedavi edilir? Gözde siyah nokta neyin belirtisi?

Gözde siyah nokta uçuşması, günümüzde genellikle yaşı biraz daha ilerlemiş kişilerde görüle bir durumdur. Bu sorun zamanla artarak kişileri rahatsız edecek derecelere ulaşır. Bu nedenle birçok insan göz önünde siyah noktacıkların uçuştuğunu belirterek doktora gider.  Kimi insanlar tarafından bu durum psikolojikmiş gibi düşünülse de aslında bu durum direk göz ile alakalıdır.

Göz önünde uçuşan siyah noktaların nedeni şu şekilde açıklanmıştır. İnsan gözleri tam olarak yuvarlaktır. Göz içerisindeki boşluklar yumurta akına benzer bir yapı ile doldurulmuştur. Bu yapının oluşumu düzenli bir lif yapısı ile örülmüştür. Bu lifler insanların etrafı çok daha net ve berrak görmesini sağlamaktadır. İşte gözleri önünde siyah nokta uçuşan kişilerde bu liflerin yapısal bozuklukları siyah nokta gibi bazen cisimlere benzer şeyler görmemize neden olabilir.

Gözü önünde siyah noktalar gören bir kişide genellikle bu sorun ortaya çıkmaktadır.  Aslında bu siyah noktalar olarak değerlendirdiğimiz şey göz içini dolduran yumurta akına benzer yapıdaki liflerin bozularak kalınlaşmasıdır. Bu lifler kalınlaştıkça görünür hale gelirler ve böylece bu durum ortaya çıkar.

Gözün Önünde Siyah Nokta Uçuşması

Bu bir hastalık mıdır?

Bu durum aslında hastalık olmasa bile gözde bulunan diğer hastalıkların belirtisi olabilir. Örneğin yakın zamanda göze alınan bir darbe, kaşıma gibi durumlarda göz içerisinde retina tabakasının hasarları bu şekilde belirtiler gösterebilir. Bu durumda gözde siyah nokta uçuşması haricinde ışık görüyorsak mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurmalıyız. Çünkü bu durum oldukça büyük sorunların belirtileri olabilmektedir.  Bu tür durumlar kesinlikle aksatılmaması gereken sorunlardandır. Aksi halde çok daha büyük problemler bu sorunların beraberinde gelebilir.

Bu durumun meydana gelmesinin en büyük nedenlerinden biri ise şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı, vücutta birçok problemi beraberinde getirdiği gibi  bu tür sorunları da meydana getirerek kişilerin görme sorunları yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle ilerlemiş şeker hastalığında bu durum olmazsa olmaz sorunlardandır.  Bu nedenle gerekli önlemleri alarak bu tür sorunların meydana gelmesini önceden önleyebilirsiniz. Önlem alma iyileştirmekten çok daha kolaydır.

Göz önünce uçuşan siyah noktalar genellikle teşhis konulduktan sonra yapılan lazer tedaviler ile kısa sürede çözüme kavuşturulmaktadır. Fakat bu sorunu ortaya çıkarana neden tam olarak tespit edilmeden bu tedaviyi uygulamak doğru değildir. Bu nedenle asıl sorun hastalığın asıl nedeni nedir ve bu hastalık neden oluşur gibi sorunlardır.  Gözde siyah nokta uçuşması  genellikle kişiyi operasyona maruz bırakacak derecede rahatsız etmediğinden kişi herhangi bir tedavi istemez fakat derinlemesine bir muayene herkes için iyi olacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status