Sinüzit Faranjite Neden Olur Mu?

Faranjite neden olan hastalıkların başında sinüzit gelmektedir. Her iki hastalığın da iltihap kaynaklı ve solunum yollarında meydana gelmesinden dolayı, sinüzitin faranjiti tetiklemesi oldukça yüksek ihtimalledir. Genelde boğaz ağrısına neden olan faranjit, sinüzit ağrılarının da yoğun bir şekilde hissedilmesine neden olmaktadır. Zamanla kronikleşen hastalıklardan biri olduğundan dolayı mutlaka tedavi edilmelidir.

Pek çok kişi sinüziti sadece baş ağrısı olarak nitelendirdiği için doktor tedavisine gerek görmeden uzun süre kendiliğinden geçmesini bekler. Yanlış olan bu davranış, sinüzitin uzun zamanda geçmesine neden olurken, beraberinde gelen faranjit gibi hastalıklarında çoğalmasına neden olmaktadır.

Sinüzitin Neden Olduğu Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit kaynaklı faranjit rahatsızlığında, sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulanan tedavi yöntemleri en ideal olanıdır. Sinüzitle birlikte solunum güçleşeceği için ağızdan nefes almak kaçınılmaz olmaktadır. Ağızdan nefes almak boğazın bakterilere karşı savunmasız kalmasına neden olacağı için de faranjite yakalanmak söz konusu olmaktadır. Antibiyotik tedavisi iltihabın kurutulması için en ideal tıbbi tedavi yöntemlerinden biridir. Böylelikle iltihabın antibiyotikle kuruması sinüslerinde açılmasını sağlayacağı için nefes almak ve solunum kalitesinin artması söz konusu olacaktır.

Faranjitin Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Soğuk havalarla birlikte en sık görülen hastalıkların başında faranjit geliyor. Sinüzit ve astım gibi hastalılarında tetiklediği bu hastalıkta tıbbi tedavi yöntemlerin yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de oldukça etkilidir. Bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı hijyen oldukça önemli bir kriterdir. Diğer yandan adaçayı bitkisinin etkili bir antioksidan özelliğinde olmasından dolayı adaçayı ile hazırlanacak bitki çayı ile düzenli olarak dişleri fırçalamak ve gargara yapmak boğazdaki iltihabın azalmasını mümkün kılacaktır. Etkili sonuç için mutlaka düzenli kullanım şarttır.

Sinüzit Faranjite Neden Olur Mu?

Kış aylarının en çok korkulan başlıca hastalıkları arasında yer alan faranjit ve sinüzit için alınabilecek önlemler aslında ortak niteliktedir. Solunum yollarının tıkanması nedeniyle ortaya çıkan bu hastalıklara karşı doğal yöntemlerle burun ve boğaz tıkanıklıklarının giderilmesi, büyük ölçüde iyileşmeyi de beraberinde getirecektir. Ancak uzun süreli fayda elde etmek için düzenli kullanım mutlaka dikkat edilmesi gereken noktadır. Sadece yetişkinlere özgü olmayan, çocuklarda görülen uzun süren grip ve nezlenin de sinüzite yol açabileceği unutulmamalı ve gecikmeden tedavi yolları aranmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status