Guatr Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sık görülen boğaz hastalıklarından biri Guatr olmaktadır. Tiroid bezinin yanlış şekilde büyümesine ya da diğer nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık, beraberinde bir sürü sorunu da getirmektedir. Tiroid bezlerinin asimetrik veya simetrik büyümesi, hastalığın teşhisinde rastlanır. Yine, nodül ile birlikte oluşan büyüme de hastalığın teşhisi konulurken görülen nedenlerden biridir. Tiroid bezi büyümesi, boyunda şişliklerin ortaya çıkmasına neden olur. 

Ayrıca Bakınız: Guatr Nedir?

Guatrın Büyüme Nedenleri Nelerdir?

  • Guatr hastalığının ilk nedenlerinden biri; hipertiroid rahatsızlığıdır. Bazı antikorlar tiroid bezini uyararak, aşırı bu bezin büyümesine neden olur. 
  • Guatr hastalığının bir diğer nedeni; vücutta iyot eksikliğinin baş göstermesidir. Özellikle gebelik döneminde iyot eksikliğine bağlı olarak, ortaya çıkabilir. Ülkemizde bu hastalığın görülme nedenleri de genellikle iyot eksikliğine bağlıdır.
  • Nodül sebebi ile tiroid bezinde büyüme ortaya çıkar. Nodüler guatr adı verilir.
  • Guatr hastalığı; tiroid kanserinin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlardan biri olabilir.  
  • Tiroid bezinde meydana gelen iltihaplanma da guatr hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr hastalığı basit nedenlere dayanıyorsa, hastada bir şikayet olmaz. Fakat nodüle bağlı Guatr hastalığı nefes darlığına ve yutkunmada zorluğa sebebiyet verebilir. Bunun nedeni; yemek ve soluk borusuna uygulanan basınçtır. Yine boyun damarlarında genişleme de ortaya çıkabilir. Tiroid bezlerinin birden büyümesi ve diğer etkenler; tiroid kanserine zemin oluşturabilmektedir. Şeker hastalarında, 60 yaş üstü bireylerde, gebe bayanlarda daha sık rastlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status