İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri, Risk Faktörleri ve Önlemler

İnsülin direnci ile ilişkili risk faktörleri grubunu belirtmek için insülin direnci sendromu, metabolik sendrom ve hatta X sendromu terminolojisi bulunmaktadır.

Tam tersine, klasik idrara çıkma ve tam diyabet susuzluğu 1600’lü yıllardan beri anlaşılır olup, keşifler bir yüzyıl öncesinde pankreas ve insülinin tam diyabetteki rolleri için keşfedildi. İnsülin direnci, tip 2 diyabet gelişiminin ardında yatan neden olarak ortaya çıkıyor; ancak bu biraz daha karmaşıktır.

İnsülin Direnci Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda insülin direnci ile ilgili bazı önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • İnsülin direnci, diyabet ve kardiyovasküler problemler için diğer risk faktörlerinin yanı sıra “sessiz” bir risk faktörüdür.
 • İnsülin direnci, artık sessizken, fakat tip 2 diyabetin artmış kan şekeri seviyelerinin arkasında bir problem olarak kalmaya devam ediyor.
 • Bu fenomen karmaşıktır ve sadece diyabet biliminde nispeten daha iyi anlaşılmıştır.
 • İnsülin direncinin kendisi, prediyabet veya diyabet gelişmeden tek başına göründüğünde, herhangi bir belirti veya semptom göstermez.
 • Sadece insülin direnci ile birlikte kan şekeri seviyeleri de normaldir.
 • Sürecin, diyabetin ve kardiyovasküler risk faktörlerinin “kümelenmesinde” diğerlerinde olduğu gibi ailesinde hipertansiyon ya da diyabet öyküsüne sahip olan aşırı kilolu veya obez hastalar için bir risk faktörü olduğu düşünülüyor.
 • İnsülin direnci tek başına tedavi edilmez, ancak yaşam tarzı ve tıbbi önlemlerle 5 yıllık ve 10 yıllık risklerin önlenmesi mümkün olur.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci, tip 2 diyabet tanısı konmadan çok önce görülür, ancak halen tam bir hastalıktır.

Tıp biliminde nispeten yeni bir fikir olan insülin direnci, şeker hastalığının gelişme riskini artırabileceği ve kan şekeri seviyesinin yükselmesinin ardından tip 2 diyabet tanısı için yeterince yüksek olabileceği düşünülen bir fenomendir. Verilere göre, prediyabetli kişilerin yaklaşık %15-30’unda tam diyabet tanısı konması 5 yıl sürer.

10 yıllık risk, daha uzun bir prognoz vurgulamaktadır. Yüksek kan şekeri olan insanların yaklaşık yarısının on yıl içinde tip 2 diyabete yakalanma riskinin devam ettiği söylenmektedir. Ancak bu insanların yarısında diyabet gelişmez.

Uzmanlara göre; yüksek kan şekeri, insülin direnci, predediyabet, obezite veya “metabolik sendrom” bulunan herkes, önleyici adımlar atarak gelecekte tam tip 2 diyabete yakalanma olasılığını azaltabilir.

Bu önleyici adımlar, diyabet için belirlenmiş riskleri azaltabilen yaşam tarzı önlemleri ile tıbbi yardım ve izlemenin kombinasyonudur. Sadece bu değil, aynı zamanda bu adımlar kardiyovasküler hastalık altında gruplandırılmış bir dizi başka potansiyel problem riskini de azaltabilir.

İnsülin Direnci Nasıl Gelişir?

Son 10-15 yıllık gelişmeler sürerken, insülin direncinin nasıl ve neden geliştiği (patogenezi) karmaşık bir hal almış ve tam olarak anlaşılamamıştır.

Genetik ve yaşam tarzı faktörleri de dahil olmak üzere risk faktörlerine sahip kişilerde şunlar bulunur:

 • Pankreastan salgılanan insülin hormonu etkilerine direnç gösterebilir.
 • İnsülin kan dolaşımındaki glikozun düzenlenmesi için gereklidir, glukozun hücreler tarafından alınmasına neden olur.
 • İnsülin aynı zamanda karaciğere, kana salınmak yerine glikozu tutması için sinyal gönderen kimyasal habercidir (glikoz, karaciğer saklama için glikojen formunda paketlenmiştir).
 • İnsülin normalde doğru zamanda ihtiyacımız olan enerji miktarı için doğru olan dengeyi korur ve böylece yeme ve aktivite arasındaki farklı zamanlarda kan şekeri seviyesini öngörülebilir tutar; asla kan seviyesinin çok fazla yükselmesine izin vermez. Bununla birlikte, hormona direnç gelişebilir.
 • Direniş başlangıçta, pankreasın daha fazla insülin salgılarken, bununla birlikte, güvenli kan şekeri seviyelerini korumak insüline direncine hastalık eşlik etmediği zaman oluşan resimdir.
 • Bununla birlikte, insülin direnci sonunda prediyabetlerin glikoz düzeyleri sürekli yükselir ve ardından tam diyabetin kalıcı hiperglisemi; artan insülin direncinin telafisinde ekstra insülinin salınımı sağlanamaz.

İnsülin direncinin nasıl geliştiği ve özellikle bunun neden ortaya çıktığı konusunda büyük karmaşıklıklar vardır. Ancak iyi haber şu ki, bunun nasıl önleneceği konusunda çok sayıda fikir vardır. Ve tip 2 diyabet önlenmediğinde yönetilebilir.

İnsülin Direnci Belirtileri ve Bulguları

Eğer diyabet gelişmediyse, insülin direncinin kendisinin dışa dönük belirtileri yoktur. Ayrıca, diğer risk faktörleri ile ilişkili olmasına rağmen, hastanın kendisi tarafından fark edilebilecek herhangi bir belirti bulunmaz.

Kan şekeri testleri ve sonuçlar, prediyabet ve şeker hastalığını teşhis etmek için aşağıdaki gibi kullanılmaktadır. Ancak insülin direncinin tek başına yalnızca yüksek risk altında olan insanlarda bulunma olasılığı yüksektir:

Tek başına insülin direnci:

 • Hiçbir belirtisi yoktur, ancak obezite gibi risk faktörleri vardır.
 • Kan şekeri seviyesi yükselmemiştir. Açlık glikoz testinde (ayrıca 5.6 mmol/L’de ölçülen) 100 mg/dL’nin altında normaldir. A1C (aynı zamanda HbA1c) testi için, bu sonuç %5.7’nin altına düşerse, glikoz seviyeleri son bir kaç hafta içinde normal olarak ortalamaya sahiptir.

Prediyabet:

 • Belirtiler yoktur, ancak kan şekeri yüksektir.
 • Kan şekeri seviyeleri, 100-125 mg/dL açlık glikozu (5.6-6.9 mmol/L) veya A1C testi %5.7-6.4 aralığında yükseltilir.

Diyabet:

 • Genellikle sık idrara çıkma ve susuzluk içeren teşhis öncesi semptomlar vardır.
 • Kan şekeri seviyeleri teşhis ve tedavi edilene kadar yüksektir. 126 mg/dL veya daha fazla, açlık glikozu (7 mmol/L) veya %6,5 veya daha fazla bir A1C.

İnsülin direncinin başlangıçta hiçbir belirti veya bulgu göstermemesinin nedeni, vücuda adapte olduğu ve bu soruna rağmen normal kan şekerlerini muhafaza etmeyi başarmasıdır.

Prediyabet geliştiğinde, insülin direncinin artmış kan şekerine katkıda bulunduğu ve problemin bir parçası olarak kaldığı düşünülür.

Aslında, insülin direnci, tip 2 diyabetin önemli bir parçası olmayı sürdürür ve pankreasta insülin salgılanmasının azalması ile birlikte rol oynar.

Tip 1 diyabette en önemli sorun insülin salgılanmasının olmamasıdır. Buna karşılık, insülin için azalmış duyarlılık, tip 2 diyabetin en önemli problemidir.

İnsülin Direnci: Risk faktörleri

Diyabet için risk faktörlerinden bazıları, kalp rahatsızlığı ve felç gibi diğer kardiyovasküler ve serebrovasküler sorunlar için de risk faktörleridir.

Sonuç olarak, son yıllarda diyabet ve kalp rahatsızlığı için bir “risk faktörü takımyıldızı” düşünürken örtüşmeye başlamıştır. Bazı faktörlerden de kaçınılabildiğinden ve özellikle obezite daha yaygın hale geldiğinden, hastalık olasılığını azaltmamıza yardımcı olabilecek yaşam tarzı önlemlerine odaklanma artmıştır.

Aşağıdakilerin hepsi insülin direnci, prediyabet ve diyabet için risk faktörleridir ve bazıları yaşam tarzı değişiklikleri veya tıbbi yardımla değiştirilebilir:

 • Aşırı kilo ve obezite
 • Hareketsiz yaşam tarzı (haftada birkaç kezden az fiziksel aktivite)
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
 • Yüksek kolestorol
 • Ailede şeker hastalığı öyküsü
 • Gestasyonel diyabet öyküsü (gebelik sırasında diyabet)

Not: Uzmanlar, kilolu ve 45 yaşın üzerindeki tüm kişilerin prediyabet veya şeker hastalığını gösteren glikoz seviyeleri için test edilmesini önermektedir.

Aşırı kilolu, fakat 45 yaş altı diğer insanlarda, yukarıda listelenen diğer risk faktörlerinden birine veya birkaçına sahip olsalar da, diyabetin bulunması için karar vermede bir risk faktörü bulunmamasına rağmen hareketsiz bir yaşam tarzı dışında test edilmelidir.

İnsülin Direnci ve Tip 2 Diyabet Nasıl Önlenir?

İnsülin direnci ve tip 2 diyabet için risk faktörleri (aile geçmişi ve genetik yapımız) her zaman değiştirilememekle birlikte, örneğin, insüline dirençli olma ve tip 2 diyabetin ortaya çıkma riskini azalttığı açıkça gösterilmiş önlemler vardır. Obezite, belirli bir risk faktörüdür. Bazı faktörler de kalp rahatsızlığının ve felcin önlenmesinde anahtardır.

Özetlersek, yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, insülin direncini ve diyabeti önlemeye veya ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur ve genel olarak sağlık için daha yararlıdır.

Tip 2 diyabet teşhisi konduğunda, potansiyel komplikasyonlar da kısmen önlenebilir ve idare edilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status