Portal Hipertansiyon Tanısı Nasıl Olur?

Portal Hipertansiyon Teşhisi

Portal hipertansiyon genellikle bir komplikasyon geliştikten sonra, fizik muayene sırasında belirtiler ve bulgulara dayanarak teşhis edilebilir. Karın boşluğunda sıvı birikmesi (asit) gelişirse veya gastrointestinal kanaması varsa; portal hipertansiyon da dahil olmak üzere olası nedenler araştırılır.

Hastanın siroz riski varsa ya da siroz teşhisi konmuşsa, büyük olasılıkla çeşitli laboratuvar testleri, röntgen ve endoskopik tarama testlerine gereksinim duyulur.

Ayrıca Bakınız: Siroz Belirtileri

Portal hipertansiyon şüphesi yüksekse ve kan testleri ile de onaylanmışsa; röntgen, BT ve MR görüntüleme testlerine de başvurulabilir.

Semptomlara dayanarak, hepatik ensefalopati rahatsızlığından şüphelenilebilir. Bununla birlikte, hastanın zihinsel fonksiyonunu değerlendirmek amacıyla tasarlanmış kan testleri ve tanı testleri gerekebilir.

Ayrıca Bakınız: Portal Hipertansiyon Belirtileri

Ultrasonografi; portal ven ve yakın kan damarlarında kan akışını incelemek ve karında sıvı tespit etmek için kullanılabilir.

Teşhisin basit olmadığı durumlarda, vasküler cerrahi uygulaması olarak,  ven basıncını ölçmek ya da sorunu daha iyi teşhis etmek için karaciğer dokusu analizi için bazı invaziv testler yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: Portal Hipertansiyon Nedenleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status