Telenjiektazi Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Telanjiektazi, derinin veya müköz membranların yüzeyinde bulunan küçük, kırık veya genişleyen kan damarlarıdır.

Telanjiektazi belirtileri olarak genellikle ince pembe veya kırmızı çizgiler olarak görünürler ve basınç altındayken beyazlarlar. Telenjiektazi deride göründüğünde, minik çizgiler kırmızıdan mavi ve mor renklere kadar değişebilir.

Telanjiektazilerin tipik olarak genişliği 1 ila 3 milimetredir. Genellikle zararsızdırlar. Fakat küçük damarlara baskı uygulayarak kaşıntıya neden olabilirler ve ağrılı olabilirler. Genellikle yüz, burun, çene ve yanakta ortaya çıkarlar. Yüzdeki telanjiyektazilerin neden olduğu yüz kızarıklığı, yüzü kırılmış kan damarları veya örümcek damarları yüzündendir.

Telanjiektaziler bacakların üzeri, göğüs, sırt, kollar ve bacaklarda da bulunurlar. Bacaklarda görünenlere örümcek damarları denir. Telenjiyektaziler bir sağlık meselesinden daha fazla bir görüntü endişesine uyandırır. Bununla birlikte, bunlar daha ciddi sağlık sorunlarının işareti olabilir.

Telenjiektazi Sebepleri Nelerdir?

Telenjiektazi neden olur?” Genellikle uzun süreli güneş hasarına maruz kalan açık tenli kişilerin vücudunda görülür. Vücuttaki herhangi bir yerde görünebilirler. Ancak ciltte, mukoza zarlarında ve gözlerin beyazlarında en belirgin şekilde görülürler.

Çoğu durumda, telenjiektaziler herhangi bir belirti oluşturmaz. Bununla birlikte, telanjiektaziler kanama yapabilir ve bazı durumlarda problemlere neden olabilirler. Ayrıca beyinde oluşabilir ve kanamadan ciddi sorunlara neden olabilirler.

Çoğu durumda, telenjektazinin kesin nedeni bilinmemektedir. Telenjiektazinin gelişimine yol açabilecek birkaç faktör vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Genetik
 • Güneş ve rüzgar maruziyeti
 • Kan damarlarını genişleten ilaçlar
 • Gebelik
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Cilt travması
 • Cerrahi kesikler
 • Akne
 • Oral veya topikal kortikosteroidlerin uzun süreli kullanımı

Ciddi olmayan nedenler şunları içerir:

 • Hamile kadınlar bu rahatsızlığa eğilimlidir. Vücut genişledikçe, kan damarlarına önemli miktarda basınç uygulanır.
 • Bireyler yaşlandıkça, kan damarları zayıflamaya başlar ve telenjiektazi ortaya çıkabilir.
 • Menopoz nedeniyle hormon tedavisi ve hormon değişiklikleri veya doğum kontrol hapları alınması, yüz örümcek damarlarının oluşumuna neden olabilir.

Telenjiektaziler ile ilişkili hastalıklar şunları içerir:

 • Ataksi telenjiektazi (beyin ve vücudun diğer bölümlerini etkileyen kalıtsal bir çocukluk hastalığı)
 • Bloom sendromu
 • Kutis marmorata telenjiektazika konjenita (KMTK)
 • Osler-Weber-Rendu sendromu
 • Klippel-Trenaunay-Weber sendromu
 • Rosacea
 • Örümcek anjiyom (deri yüzeyine yakın kan damarlarının anormal şekilde toplanması)
 • Sturge-Weber hastalığı (sinir sistemi sorunlarına neden olabilen nadir bir hastalık)
 • Kseroderma pigmentozum (nadir tıbbi durum, cilt ve gözler ultraviyole ışığa karşı çok duyarlıdır)
 • Karaciğer hastalığı

Bağ dokusu hastalıkları:

Bağ dokusu hastalıkları, telenjektaziye, yüz ve cildin tırnak derisi ile birleştiği alanda gelişmesine neden olabilir.

 • Skleroderma: Sınırlı skleroderma öncelikle yüz derisini, elleri ve ayakları etkiler. Diffüz skleroderma cildin yanı sıra iç organları da çabucak etkiler. Telenjiektaziler sınırlı sklerodermalı hastaları daha sık etkiler.
 • Dermatomiyozit: Telenjektazi, boyun ve göğüs bölgesindeki, omuz, kol ve üst arka alanda güneşin maruz kaldığı cilt bölgelerini etkiler.
 • Lupus: Tırnak kıvrımlarının telenjektazisi, lupuslu kişilerde görülebilir. Diskoid lupus lezyonlarının kenarlarında da görülebilir.

Telenjiektazi Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Telenjiektazi sağlıklı insanlarda yaygındır ve genellikle güneş hasarının veya yaşlanmanın bir sonucudur.

Vücutta şiddetli telenjiektazi vakaları geçirenler veya damarlar ciddi derecede genişlemişse, bir doktora danışılmalıdırlar.

Aşağıdakiler mevcutsa, hemen tedavi olunması gerekebilir:

 1. Aile tıbbi geçmişinde telenjiektazi olması
 2. Ağızda veya göz bölgesinde herhangi bir kanama veya lezyon

Bu semptomlar daha ciddi bir sağlık sorununun belirtileri olabilir.

Mevcut bir altta yatan sağlık sorunu olup olmadığını belirlemek için, bir kişi aşağıdaki tıbbi testlerden birine tabi olabilir:

 1. Kan testleri
 2. BT taraması
 3. Karaciğer fonksiyon çalışmaları
 4. MR taramaları
 5. Röntgen

Telenjiektazi Tedavisi

Telenjektazi için kesin bir tedavi yoktur, ancak bunlar tedavi edilebilir. Bir telenjektazi için yapılan test sonuçları, en iyi tedavi seçeneklerini belirleyecektir.

Akne veya rosacea varsa, oral veya topikal bir antibiyotik reçete edilebilir.

Telanjiektazi görünümünü tedavi etmek için lazer tedavisi ve yanma işlemi kullanılabilir. Lazer ablasyon sırasında genişleyen kan damarları mühürlenir. Bu işlem çok ağrıya yol açmaz ve iyileşme süresi kısadır.

Cerrahi, genişleyen kan damarlarını kaldırabilir, ancak iyileşme süresini uzatır. Ameliyat oldukça acı verici olabilir.

Skleroterapi, telenjiyektazilerin bacaklarda yaygın tedavisidir. Damar içine tuzlu su veya kimyasal bir solüsyon enjekte edilen, minimal invaziv bir prosedürdür. Daha sonra sertleşir ve kaybolur. Bir dermatolog bu prosedürü uygular ve her milim damar için bir enjeksiyon yapılır. Vakaya bağlı olarak, bir kişinin beş ila 50 enjeksiyona ihtiyacı olabilir. Bu tedavi, ayakta tedavi ortamında verilir. Düşük maliyetlidir ve iyileşme veya anestezi gerektirmez. Yüzdeki örümcek damarları için normal kırık kılcal damarlardan daha büyük olabilen iyi bir tedavi seçeneğidir.

Birçok kişi, telanjiektazilerinin yalnızca rahatsızlık nedeniyle değil, ciltte kötü görünmemesi nedeniyle de kaldırılmasına karar verir.

Lazer tedavisi minimal invazivdir ve genellikle yüz telanjiektazisi ve kırık kılcal damarlarda en etkili tedavi yöntemidir. Yüz için genellikle tercih edilen tedavi yöntemidir, ancak vücudun diğer bölümlerini tedavi etmek için kullanılabilir.

VeinWave vücudun her yerinde örümcek damarlarının tedavisinde kullanılan yeni bir üründür. Skleroterapi ve lazer tedavisi için çok küçük damarları tedavi edebilir.

Telenjiektazi tedavisi sonrası:

Bireyler, tedaviden sonra normal faaliyetlerine devam edebilirler. İnsanlar, tedavi edilen alanları, o bölgedeki cilt rengi normale dönene kadar güneş ışığından korumalıdır. Kabarıklık veya kabuklanma görülürse cildi hafifçe temizleyip antibiyotik merhemi uygulayabilirler. Bazı bireylere bir antibiyotik verilebilir, ancak reçetesiz seçenekler de fayda sağlar.

Altta yatan sağlık sorunlarından dolayı telenjektaziye yakalananlarda yavaş yavaş yeni kan damarı gelişebilir.

Bazı telenjiektazi nedenleri düzeltilebilir değildir. Düzenli tedavi, açılacak yeni telenjiektazilerden kurtulacaktır. Özellikle altındaki sağlık sorunları için uygun tedavi ile bir telenjiektazi tedavi edilebilir ve hastalar normal bir yaşam sürebilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status