Hamilelikte Bakteriyel Vajinozis Hakkında Kısaca Bilgiler

Bakteriyel vajinoz nedir?

Sağlıklı vajinaların içinde bakteri bulunur. Ancak vajinanızdaki farklı bakteri türlerinin dengesindeki değişiklikler bakteriyel vajinoza (BV) yol açabilir.

Vajinitiniz olabileceğini mi düşünüyorsunuz?

Bakteriyel Vajinoza ne sebep olur?

Genellikle BV olarak adlandırılan bakteriyel vajinoz, bakteriyel bir enfeksiyondur. Vajinanızdaki farklı türde sağlıklı bakteriler dengesizleştiğinde ve çok fazla büyüdüğünde olur. BV’ye genellikle vajinanızdaki en yaygın bakteri türü olan gardnerella vaginalis neden olur.

Vajinanızın pH dengesinin kimyasını değiştiren herhangi bir şey, bakteri seviyelerini bozabilir ve enfeksiyona yol açabilir – duş almak veya vajinal deodorantlar ve diğer tahriş edici ürünler kullanmak gibi. Vajinanızı sağlıklı tutma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bakteriyel vajinoz, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir. Ancak yeni bir partnerle veya birden fazla partnerle seks yapmak BV riskinizi artırabilir. Ve partnerinizin doğal genital kimyası vajinanızdaki dengeyi değiştirirse ve bakterilerin büyümesine neden olursa, seks bazen BV’ye yol açar.

Bakteriyel vajinoz semptomları nelerdir?

BV’nin her zaman semptomları yoktur, bu yüzden çoğu insan bunun olduğunu bile bilmiyor. Bazen semptomlar gelir ve gider veya o kadar hafif olur ki fark etmezsiniz.

Bakteriyel vajinozis ana semptomu, güçlü bir balık kokusu olan çok sayıda ince vajinal akıntıdır. Akıntı beyaz, donuk gri, yeşilimsi ve / veya köpüklü olabilir. Balık kokusu genellikle vajinal seksten sonra daha belirgindir.

İşerken biraz kaşıntı veya yanma hissedebilirsiniz, ancak çoğu insanda gözle görülür bir tahriş veya rahatsızlık yoktur.

Bakteriyel vajinozis nasıl tedavi ederim?

BV genellikle antibiyotiklerle – yuttuğunuz haplar ya da vajinanıza koyduğunuz bir jel veya kremle kolayca tedavi edilir. Bakteriyel vajinoz tedavisi için birkaç farklı antibiyotik vardır, ancak en yaygın olanları metronidazol ve klindamisindir.

Belirtileriniz daha erken geçse bile, tüm ilacı doktorunuzun söylediği şekilde kullandığınızdan emin olun. Tedavinizi bitirene ve enfeksiyonunuz geçene kadar seks yapmayın.

Geri gelmeye devam eden bakteriyel vajinoz varsa, probiyotikler yardımcı olabilir. Ancak herhangi bir takviyeyi denemeden önce doktorunuza sorun. Doktorunuz kronik BV ile mücadele ediyorsanız en iyi tedaviyi belirlemenize yardımcı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status