Hipofiz Bezi Tümörü Nedenleri Nelerdir?

Hipofiz Bezi Tümörü Sebepleri

Hipofiz bezinde hücrelerin kontrol dışı büyüyerek, tümör oluşturmalarının nedeni bilinmemektedir. Hipofiz bezi beynin tabanında, burnun biraz arkasında, kulakların arasında yer alan küçük bir bezdir. Bu bez küçük boyutuna rağmen, vücudun neredeyse her kısmını etkiler. Ürettiği hormonlar büyüme, kan basıncı ve üreme gibi önemli işlevleri düzenler.

Hipofiz tümörü vakalarının küçük bir yüzdesi kalıtsaldır; ancak çoğunda belirgin kalıtsal faktör bulunmamaktadır. Yine de, genetik değişikliklerin hipofiz bezi tümörlerinin oluşmasında önemli rol oynadığı düşünülmektedir.

Ayrıca Bakınız: Hipofiz Bezi Tümörleri Nedir?

Multipl endokrin neoplazi tip I (MEN 1) gibi bazı kalıtsal hastalıkları olan bir aileye sahip insanlarda, hipofiz tümörü riski artar. MEN I’de, multipl tümörler endokrin sisteminin çeşitli bezlerinde oluşur. Bu bozukluk için genetik test mevcuttur.

Komplikasyonlar

Hipofiz tümörleri genellikle yoğun şekilde büyümez veya yayılmazlar. Bununla birlikte, aşağıda yer alan komplikasyonlara yol açabilirler:

Görme kaybı: Hipofiz tümörü optik sinirlere baskı uygulayabilir.

Kalıcı hormon eksikliği: Hipofiz tümörü varlığı veya birinin cerrahi girişimle çıkarılması; hormon arzını kalıcı olarak değiştirebilir ve hormon ilaçları gerekebilir.

Ayrıca Bakınız: Hipofiz Bezi Tümörleri Belirtileri

Hipofiz tümörünün nadir görülen, ancak potansiyel olarak ciddi bir komplikasyonu olan pitüiter apopleksi (hipofizer apopleksi), tümör içine kanama olduğunda aniden oluşur. Çok şiddetli baş ağrısına yol açar. Hipofiz apopleksisi, muhtemelen cerrahi ile acil tedavi gerektirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status