Hipofiz Bezi Tümörü Nedir? Hakkında Bilgiler

Hipofiz Bezi Tümörü Nedir?

Hipofiz bezi tümörleri, hipofiz bezinde gelişen anormal büyümelerdir. Bazı hipofiz bezi tümörleri, vücudun önemli işlevlerini düzenleyen hormonların artmasına neden olur. Bazı hipofiz tümörleri ise, hipofiz bezinizin daha düşük seviyelerde hormon üretmesine sebep olabilir. Çoğu hipofiz tümörü iyi huylu (adenomlar), kanserli olmayan büyümelerdir. Adenomlar, hipofiz bezi veya çevresindeki dokularla sınırlıdır ve vücudun diğer bölümlerine yayılmazlar. Malign (kanserli) hipofiz tümörleri nadirdir ve buna hipofiz karsinomu denir.

Hipofiz Bezi Nedir?

Hipofiz bezi, beynin yakınında bulunan küçük bir bezdir. Bu bez, çoğu kez “master endokrin bezi” olarak adlandırılır, çünkü birçok vücut işlevini etkileyen hormonları serbest bırakır. Hipotalamus, beyne yakın küçük bir bez olan hipofiz bezi tarafından kontrol edilir.

Çoğu zaman, hipofiz bezi tümörleri, hipofiz adenomları (pitüiter adenomlar) olarak adlandırılan kanserli olmayan büyümelerdir. Bununla birlikte, bazen bir hipofiz bezi tümörü yakın doku ve yapılara veya nadiren vücudun diğer bölgelerine yayılmak suretiyle büyüyerek kanserli bir tümör gibi hareket edebilir.

Hipofiz bezi tümörleri, beyin tümörleri değildir. Hipofiz bezi beynin altında bulunur ve beyinden ayrıdır. Endokrin tümör olarak sınıflandırılır. Bununla birlikte, bu bezdeki bir tümör çok ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Çünkü çalışmayan bir hipofiz bezi diğer organlarda sorunlara neden olabilir. Tümör hormon yapan hücrelerde başladığı için tümörün kendisi çok fazla hormon üretebilir. Buna “fonksiyonel” tümör denir. Tümör, bezin çok az hormon üretmesine de neden olabilir. Eğer tümör, gözdeki optik sinirler gibi yakın yapılara baskı yaparsa, görme sorunlarına yol açabilir.

Hipofiz bezi tümörlerinin tedavisi; tümörün cerrahi olarak çıkarılması, büyümesini kontrol altına almak ve hormon seviyelerini ilaçlarla kontrol etmek gibi çeşitli seçenekler içerebilir. Yine, aktif sürveyans yaklaşımı da önerilebilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status