İnflamatuar (İltihabi) Meme Kanseri Tanısı Nasıl Olur? Evreleri Nelerdir?

İnflamatuar Meme Kanseri Teşhisi

İnflamatuar meme kanseri tanısı için kullanılan testler ve prosedürler aşağıdakileri içerir:

Fizik muayene: Kızarıklık, şişlik ve diğer inflamatuar göğüs kanseri belirtilerini kontrol etmek amacıyla göğüs muayenesi yapılır.

Görüntüleme testleri: Göğüste kalınlaşma ve bir göğüsün diğerinden daha büyük hale gelmesi gibi kanser bulgularını saptamak amacıyla meme röntgeni (mamografi) veya meme ultrasonografisi önerilebilir. Bazı durumlarda manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi ek görüntüleme testleri de gerekebilir.

Biyopsi: Şüpheli göğüs dokusundan küçük bir örnek alınarak, kanser bulgularını aramak amacıyla mikroskop altında analiz edilir. Deri biyopsisi de tanıya yardımcı olabilir ve meme biyopsisi ile aynı zamanda yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: İnflamatuar Meme Kanseri Belirtileri

İnflamatuar Meme Kanseri Evreleri

İnflamatuar (iltihaplı) meme kanseri tanısı konulduktan sonra kanserin evresi belirlenir. Buna, kanser evrelemesi denir.

Kanseri evrelemek için kullanılabilecek ek testler arasında bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması ve kemik taraması bulunmaktadır. Hastanın durumuna göre en uygun tanı ve evreleme testleri seçilir.

Ayrıca Bakınız: İnflamatuar Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar meme kanseri evreleri aşağıda belirtilmiştir:

Evre III: Evre 3’de kanser lokal ileri evre olarak kabul edilir. Yani, yakındaki lenf nodlarına ve memedeki fibröz bağ dokusuna yayılmıştır.

Evre IV: Evre 4’de kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status