Kadınlarda Beyaz Akıntı Gebelik Belirtisi Mi?

Beyaz vajinal akıntı bayanların aklına “hamile miyim?” sorusunu getirir. Beyaz akıntı genellikle normal bir durumdur. Her kadın hamile olsun ya da olmasın ergenlik aşamasından menopoza kadar beyaz akıntı sorunu yaşayabilir. Akıntının miktarı ve kıvamı kadından kadına değişir.

Çoğu kadın beyaz ve süt kıvamında vajinal akıntı deneyimi yaşar. Bazen süt renginde ya da daha açık renkte olabilir. Nadir koşullarda sarı veya kırmızı renkte olur. Beyaz akıntı bulaşıcı bir hastalık ile ilişkili değildir, çok nadiren koku da meydana gelebilir. Akıntı hamilelik boyunca artar ve bu durum tamamen normaldir.

Gebelik sırasında rahim ağzı ve vajina daha yumuşak olur ve vajinadan rahme gelebilecek enfeksiyonları önlemek için akıntı artar. Hamileliğin ilk zamanlarında beyaz akıntı nedenlerinden biri de budur.

Bazen, beyaz akıntının fazla olması vajinada kaşıntıya neden olabilir. Bölgede iltihaplanma daha fazla mukus üretimine neden olur. Eğer akıntının her zamankinden daha normal olmadığını fark ederseniz, doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Anormal Vajinal Akıntı

Bazen beyaz akıntı ciddi bir sorun teşkil edebilir. Aşağıda yer alan değişiklikleri gözlemlerseniz, doktorunuza danışın.

 • Sarı, yeşil köpüklü akıntı
 • Kalın ve lor gibi akıntı
 • Hoş olmayan koku
 • Sulu akıntı
 • Kaşıntı
 • Ağrı
 • İdrar yaparken veya ilişki sırasında ağrı

Yukarıda yer alan belirtiler çerçevesinde doktorunuza başvurduktan sonra, ortak bazı risk faktörleri değerlendirilerek bakteriyel vajinozis, klamidya enfeksiyonu ya da mantar olma ihtimali üzerinde durulur. Doktorunuz tanı sonrasında enfeksiyon tedavisi önerebilir. Eğer hamilelikte beyaz akıntı olması durumunda tedavi edilmezse, düşük veya erken doğum riski artabilir.

Ayrıca erken gebelikte kahverengi akıntı da fark edebilirsiniz. Hamilelikte lekelenme veya vajinal kanama olursa, hemen doktorunuza danışmalısınız.

Beyaz Akıntı Nasıl Önlenir?

Erken gebelikte beyaz akıntı normal olsa da, herhangi bir kötü koşulu önlemek için gereken özeni göstermelisiniz. Basit önlemler alarak hamilelikte beyaz akıntı sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu önlemler şöyledir:

 • Sık sık iç çamaşırı değiştirin.
 • Kokusuz iç çamaşırı kullanın.
 • Parfümlü banyo köpüğü, kokulu mendil ya da vajinal deodorantlar kullanmayın.
 • Vajinal bölgeyi temizlemek için kokusuz sabun veya vajinal yıkama ürünleri kullanın.
 • Dış genital bölgeyi temiz ve kuru tutun.

Enfeksiyona Bağlı Vajinal Akıntı Nasıl Geçer?

Bazı basit önlemler alarak enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Vajinal enfeksiyonlardan uzak kalmak için aşağıda yer alan maddeleri dikkate alın.

 1. Vajinal hijyen için kullandığınız sabun, ped ya da diğer kozmetik ürünlerde kokusuz ve deodorant bulunmayanlar arasından seçim yapın.
 2. İç çamaşırlarınızı kaliteli ve bakterileri yok eden deterjanlar ile yıkayın. Cildinizi tahriş edebilecek herhangi bir temizlik malzemesi kullanmayın.
 3. Banyo yaparken parfümlü duş jeli ve benzeri ürünler kullanmayın. Köpüklü, kokulu sabunlu suda banyo yapmayın.
 4. İlişkiye girmeden önce iki tarafın da hijyen kurallarına uyması oldukça önemlidir.
 5. Vajinal bölgeyi sürekli temiz ve kuru tutun.
 6. Giyim konusunda her zaman pamuklu iç çamaşırı, dar olmayan pantolon tercih edin. Dar tayt ve iç çamaşırı giymekten kaçının.
 7. Sigara içmek, vajinal enfeksiyon riskini arttırır. Beyaz vajinal akıntıya neden olabilir.
 8. Yoğurt tüketin. Her gün yoğurt yemeye çalışın. Yoğurt içerisinde bulunan yararlı probiyotik bakteriler, genital bölgede sağlıklı bakteri dengesini korumaya yardımcı olur. Ayrıca alternatif olarak probiyotik takviyesi alınabilir.

Beyaz akıntı hamilelikte normal ve yaygın bir durumdur. Eğer anormal bir beyaz akıntı olduğunu düşünüyorsanız, hemen uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status