Kadınlarda Saç Dökülmesine Dair Bilgiler

Saç dökülmesi, hemen hemen herkesi problemlerinden biridir. Bunun kişiden kişiye farklılık gösteren pek çok sebebi olabildiği gibi, mevsim geçişlerinde de belli bir süre yaşanabilir. Beslenme, genetik faktörler, hormonlar, saç bakım ve temizleme ürünleri, saç şekillendirme yöntemleri gibi sebepler rol oynar.

Emsey Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz, kadınlarda saç dökülmesinin en yoğun olduğu dönemlerden biri hamilelik ve menopoz dönemleridir. Demir eksikliği ve kansızlığın da saç dökülmeleri konusunda oldukça etkili olduğunu belirtiyor.

Dr. Serpil Özyılmaz’a göre, stres, hamilelik ve beslenmeden kaynaklı saç dökülmelerinin önüne kolaylıkla geçilebildiğini belirtiyor. Ancak kanser ilaçlarının kullanımı, zehirlenme ve tiroid bozukluğu benzeri hallerde rastlanılan dökülmelerde bir uzmana danışmak gerektiğini söylüyor.

Saç dökülmeniz günde 100 telin üzerindeyse, sebebinin araştırılması ve ona göre doğru bir tedavi uygulanması gerekir. Aksi takdirde 100 ve altındaki sayıda bir dökülme varsa, bu durum normaldir.

BAKIM YÖNTEMLERİ

Genel itibari ile dengeli ve sağlıklı beslenme, saç bakımında büyük rol oynuyor. Protein, çinko, biotin, folik asit ve B12 vitaminleri içeren gıdaları almaya özen gösterin. Saç şekillendirici ürünleri sıkça kullanmayın ve saçınızı her gün yıkamayın. 2 günde bir saçlarınızı yıkamalı ve kendi yağıyla nemlenmesini sağlamalısınız. Bu durum saçı besleyen en önemli etkenlerden biridir. Kullandığınız şampuanın pH değerinin 5.5 olmasına da dikkat edin.

Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen dökülüyorsa doktorunuza danışın. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ürünü kullanmayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status