Saç Dökülmesini Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Herkes saç dökülmesinden şikayet eder ancak günde ortalama 100 tel saçın dökülmesi normal bir durumdur. Dökülen saçların sayısını tespit etmeniz mümkün değildir. Ama saç dökülmenizin olağan dışı bir durumda olduğunu tespit etmek için başvurabileceğiniz yöntemler vardır.

İlk olarak, 2-3 gün boyunca saçlarınızı taramayın, yıkamayın ve toplamayın. Kendi yağıyla ve hiç dokunulmadan kalmasını sağlayın. Bu süre sonunda saçlarınızı tarayın. Tarakta kalan saç tellerini sayın. Eğer sayısı 80 ve üstündeyse, saç dökülmesi problemi yaşıyorsunuz demektir.

Saç dökülme problemlerini önlemek için yağlarla hazırlanan maskeler uygulayabilirsiniz. Özellikle sarımsak ve zeytinyağı, saç dökülmesini önler ve saç derisindeki gözenekleri açıp yeni saç çıkmasını sağlar. Ancak doğru olan şey, dermatolağa başvurmaktır. Onun önerisi üzerine, sizin için iyi gelecek olan şampuan ve maskeleri kullanabilirsiniz.

Beslenmenize özen gösterin. Yetersiz beslenme de saç dökülmesine neden olur. Dış müdahaleler kadar, iç müdahale de önemlidir. Vitamin, demir ve protein eksikliği saç dökülmesini hızlandırır. Bu yüzden bir kan testi yaptırarak vücudunuzda hangi minerallerin eksik olduğunu tespit edin, beslenme programınızı da ona göre düzenleyin.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece, saç dökülmesi probleminiz ortadan kalkacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status