Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

Önerilen tedavi türü, büyük oranda kanserin evresine bağlı olacaktır. Kalın bağırsak kanseri tedavisi için ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi olmak üzere, üç ana tedavi seçeneği mevcuttur.

Erken Evre Kalın Bağırsak Kanseri Ameliyatı

Eğer kalın bağırsak kanseri çok küçükse, ameliyat için minimal invaziv bir cerrahi yaklaşım önerilebilir:

Kolonoskopi sırasında polip çıkarılması: Kanser küçükse, polipte lokalize ve çok erken bir evrede ise; kolonoskopi prosedürü esnasında tamamen çıkarmak mümkün olabilir.

Endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR): Daha büyük poliplerin çıkarılması, endoskopik mukozal rezeksiyon olarak adlandırılan bir prosedür ile kolondaki astarın az bir miktarının alınmasını da gerektirebilir.

Minimal invaziv cerrahi: Kolonoskopi sırasında çıkarılamayan polipler, laparoskopik cerrahi ile çıkarılabilir. Bu prosedürde,  karın duvarına birkaç küçük kesi ile operasyon gerçekleştirilir. Cerrah, kanserin konumlandığı bölgedeki lenf nodlarından örnekler alabilir.

Ayrıca Bakınız: Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

İnvaziv Kalın Bağırsak Kanseri Ameliyatı

Eğer kalın bağırsak kanseri kolonun içinde veya içine doğru büyüdüyse, aşağıdaki cerrahi operasyonlar önerilebilir:

Kısmi (parsiyal) kolektomi: Bu prosedür sırasında, kanser içeren kolon bölümü, kanserin her iki tarafındaki normal doku marjı çıkarılır. Sıklıkla, kolon ve rektumun sağlıklı bölümleri yeniden bağlanabilir.

Kalıcı veya geçici kolostomi: Atıkların vücudu terk etmesi amacıyla karın ön duvarına kolonun bir kısmı dikilerek yeni bir yol yaratılması cerrahisidir. Kolon veya rektumunu sağlıklı kısımlarını yeniden bağlamak mümkün olmadığında, kalıcı veya geçici kolostomi yapılması gerekebilir.

Bazen kolostomi yalnızca geçici olup, ameliyat sonrasında kolon ya da rektumun iyileşmesine zaman tanınır. Ancak, bazı durumlarda kolostomi kalıcı olabilir.

Lenf nodu çıkarma: Yakındaki lenf nodları genellikle kalın bağırsak kanseri ameliyatı sırasında çıkarılır ve kanser açısından test edilir.

Ayrıca Bakınız: Kalın Bağırsak Kanseri Sebepleri

İleri Evre Kalın Bağırsak Kanseri Ameliyatı

Kanser son evredeyse (evre 4) ve hastanın genel sağlık durumu iyi değilse; kolon tıkanıklığının giderilmesi veya semptomların iyileştirilmesi gibi diğer koşullar için cerrahi operasyon önerilebilir. Bu cerrahi prosedür, kanseri tedavi etmek için değil; kanama ve ağrı gibi belirtileri ve semptomları hafifletmek amacıyla yapılmaktadır.

Kanserin sadece karaciğere yayıldığı ve hastanın genel sağlığının iyi olduğu spesifik durumlarda, kanserli lezyonun karaciğerden çıkarılması için ameliyat önerilebilir. Bu tür bir ameliyat öncesi veya sonrasında kemoterapi kullanılabilir. Bu durumun, tedavi prognozunu iyileştirme olasılığı vardır.

Ayrıca Bakınız: Kalın Bağırsak Kanseri Teşhisi

Kemoterapi

Kanser hücrelerini yok etmek amacıyla kullanılan ilaç tedavisidir. Kalın bağırsak kanseri için kemoterapi, genellikle kanser lenf nodlarına yayılmışsa, ameliyat sonrası verilir. Bu şekilde, kemoterapi kanserin yeniden nüksetme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ameliyat öncesi kanseri küçültmek amacıyla da cerrahi operasyon öncesi kemoterapi alınabilir.

Kemoterapi ayrıca, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan kalın bağırsak kanseri semptomlarını hafifletmek için verilebilir.

Rektum kanseri olan kişilerde, kemoterapi genellikle radyoterapi ile birlikte kullanılır. Bu kombinasyon sıklıkla ameliyat öncesi ve sonrası alınır.

Radyoterapi

Ameliyat sonrası kalan kanser hücrelerini öldürmek veya ameliyat öncesi büyük tümörü küçültmek için kullanılabilir. Böylece kanser daha kolay çıkarılabilir veya kolon ve rektum kanseri semptomları hafifletilir.

Radyoterapi erken evre kolon kanserinde nadiren kullanılır. Ancak kanser, rektum duvarından içeri girdiyse veya yakındaki lenf nodlarına yayılmışsa, rektum kanserini tedavi etmenin rutin bir parçasıdır. Genellikle kemoterapi ile birlikte kombine edilir. Ameliyat öncesinde operasyonu kolaylaştırmak ve ostomi olasılığını azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca, ameliyat sonrası kanserin başlamış olduğu rektum alanında yeniden nüksetme riskini azaltmak amacıyla da tercih edilebilir.

Hedefe Yönelik İlaç Tedavisi

Hedefe yönelik tedavide, ileri evre kalın bağırsak kanseri hastaları için kanserli hücrelerin büyümesine izin veren spesifik kusurları hedef alan ilaçlar içerir.

Hedefe yönelik ilaçlar, kemoterapiyle birlikte veya tek başına verilebilir. Bu ilaçlar tipik olarak evre 4 kalın bağırsak kanseri olan insanlar için ayrılmıştır.

Hedefe yönelik ilaçlar, bazı hastalarda olumlu sonuç verirken, bazılarında beklenen etkiyi göstermeyebilir. Bu ilaçların fayda olasılığını en yüksek tutmak amacıyla araştırmacılar çalışmalarını sürdürmektedir. Bu nedenle, doktorlar bu ilaçları kullanmadan önce olası yan etki riskleri ve maliyeti gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, dikkatli bir şekilde karar vermekteler.

Destekleyici (Palyatif) Bakım

Palyatif bakım, ağrı gibi ciddi hastalık semptomlarından kurtulmaya odaklanan uzmanlaşmış tıbbi bakım prosedürüdür. Palyatif bakım, diğer mevcut tedaviler ile birlikte kullanıldığı zaman; kanser hastalarının yaşam kalitesini artırabilir ve yaşama süresini uzatabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status