Kanser: Tedavi Bulundu Mu?

Henüz erken olmasına rağmen, Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, bu hafta insanlar üzerindeki ilk klinik araştırmanın baş ve boyun kanseri tedavisinde pozitif sonuçlar verdiğini ve bir vakada tümörün tamamen kaybolduğunu açıkladı.

Buna fotodinamik terapi denir. Redaporfine molekülü, Coimbra Üniversitesi araştırma ekibi tarafından geliştirildi. Kızılötesi ışıkla aktive edilir ve oksijen ile temasa geldiğinde çevresindeki tüm dokuları yok eden diğer moleküller üretir. Dolayısıyla direkt olarak hedeflediği tümöre yönlendirilebilir ve dozaj en yüksek etkinlik seviyesine ayarlanır. Molekül daha sonra harekete geçer ve onu çevreleyen sağlıklı dokuyu değil de tümörü yok eder.

Palyatif bakımdaki hastanın tümörün yok olduğu bildirildi.

Denemeler iki yıldan fazla ileri evre baş-boyun kanseri olan on dört hastanın bir grubunda gerçekleştirildi. En dikkat çekici sonuç, palyatif bakımda olan bir hastanın tümörünün tamamen kaybolduğuydu.

Klinik araştırmalar artık daha büyük bir grupta yapılacak ve bu tedavinin 2022 yılına kadar pazarda satışa sunulması umuluyor. Portekizli firma Luzitin, Coimbra Üniversitesi tarafından geliştirilen molekül redaporfin için istismar haklarına sahip.

Redaporfin bir fotosensitizer, yani doğru ışığı aldığında aktifleşir, bu durumda kızılötesi insan dokusuna daha etkili nüfuz eder. Molekül tam konumdaysa, başka bir deyişle, yok etmesi hedeflenen tümöre hedeflendiğinde, kızılötesi ışın tarafından harekete geçirilir, ki olmadan tamamen inaktif kalır.

Bu molekül tamamen sentetik ve Coimbra Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Profesör Luis Arnaut’un liderliğinde geliştirildi.

Klinik araştırmalar, Doktor Lúcio Lara Santos tarafından, Oporto’daki Hospital CUF’in Onkoloji bölümlerinde ve baş ve boyun spinoselüler kanserlerine sahip on dört gönüllü üzerinde Lizbon’da bulunan Portekiz Onkoloji Enstitüsü’nde koordine edildi. Sonuçlar çok umut vericiydi ve yan etkileri hafif ve kontrol edilmesi kolaydı.

Bu kanser için sonun başlangıcı olabilir mi? Değişik kanser türleri vardır ve bu terapi spinoselüler tip baş-boyun kanserleri için artık etkili olmaktadır. Bununla birlikte, radyoterapi ve kemoterapi kullanılan bir hastada çalışan eski terapi birçok durumda, tümörün kendisinin yok edildiği, ancak çevredeki dokunun olmadığı kişiselleştirilmiş hedefli tedaviye yol açabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status