Sağlıksız Beslenme, Kardiyovasküler Hastalık Riskini Artırıyor!

BioMed Central’ın açık erişim dergisi Nutrition Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı diyetler, İsveçlilerin kandaki sağlıksız kolesterol düzeylerinin artmasından sorumlu olabilir.

Kuzey İsveç’te, 1970’lerde kalp hastalığı insidansı ülkedeki herhangi bir bölgeden daha yüksekti. Dahası, bu alandaki erkekler dünyada en fazla kardiyovasküler hastalık prevalansına sahipti.

Sonuç olarak, 1985 yılında diyet tavsiyesi, pişirme önerileri, sağlıklı bilgiler, daha iyi gıda etiketlemesi ve sağlık muayeneleri ve danışmanlık sunarak yağ alımını azaltmak ve kolesterol düzeylerini düşürmek için bir program kuruldu.

Bu çalışmada, Göteborg Üniversitesi, Umea Üniversitesi’nden National Board of Welfare ile birlikte çalışan araştırmacılar, programdan gelen 25 yıllık veriyi değerlendirdiler ve kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini izleyen DSÖ MONICA projesinin verileriyle birleştirdiler.

Araştırmacılara göre, 1992’ye gelindiğinde, erkekler yağ emilimi %3 azaldı ve kadınlarda %4 oranında azaldı ve rakamlar 2005 yılına kadar istikrarlı kaldı. Buna ek olarak, kolesterol seviyeleri de azaldı, örneğin insanlar katı yağdan düşük yağa geçtiler.

Bununla birlikte, araştırmacılar, düşük karbonhidrat, yüksek yağlı diyetlerin gittikçe artan popülaritesi ile birlikte, doymuş yağ alımının, 2005 yılından sonra önemli ölçüde artmaya başladığını ve 1986 yılındaki seviyelerin üzerine çıktığını keşfetti. Bunun sonucunda, kolesterol seviyeleri de artmaya başladı. Ancak kolesterol düşürücü ilaçlar tanıtıldı.

Araştırmanın kurucusu Profesör Ingegerd Johansson, şunları söyledi:

“Beslenme ve sağlık arasındaki ilişki karmaşıktır, spesifik gıda bileşenleri, bu gıda bileşenleri arasındaki etkileşimler ve genetik faktörler ve bireysel ihtiyaçlar ile etkileşimler içeriyor. Düşük karbonhidrat ve yüksek yağlı diyetler kısa süreli kilo vermeye yardımcı olabilirken, bu İsveçli çalışma, uzun süreli kilo kaybının devam ettirilmediğini ve bu diyetin kardiyovasküler hastalık riski üzerinde büyük etkisi olan kan kolestrolünü artırdığını gösteriyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status