Karaciğer Hemanjiomu Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Karaciğer Hemanjiomu Tedavisi

Karaciğer hemanjiomu küçükse ve herhangi bir belirti veya semptom oluşturmazsa, tedaviye ihtiyaç olmayabilir. Çoğu durumda, karaciğerde hemanjiom asla büyümez ve hiçbir zaman problemlere neden olmaz. Eğer hemanjiom büyükse; karaciğer hemanjiomunun büyüme açısından periyodik olarak kontrol edilmesi amacıyla düzenli muayene kontrolünden geçilmesi planlanabilir.

Karaciğer hemanjiom tedavisi; hemanjiom konumu ve boyutuna, birden fazla hemanjiom olup olmadığına, bireyin genel sağlığına ve tercihlerine bağlıdır.

Ayrıca Bakınız: Karaciğer Hemanjiomu Nedir?

Tedavi seçenekleri arasında şunlar olabilir:

Karaciğer hemanjiomunun cerrahi teknikle çıkarılması: Eğer hemanjiom karaciğerden kolayca ayrılabilirse; kitlenin çıkarılması için ameliyat önerilebilir.

Hemanjiom dahil karaciğerin bir kısmının cerrahi teknikle çıkarılması: Bazı vakalarda, hemanjiom ile beraber karaciğerin bir bölümünün de çıkarılması gerekebilir.

Ayrıca Bakınız: Karaciğer Hemanjiomu Sebepleri

Hemanjioma kan akışını durdurma prosedürleri: Kan akımı olmadan hemanjiom büyümesi durdurulabilir veya küçülebilir. Kan akışını durdurmanın iki yolu; hepatik arter ligasyonu veya arter embolizasyonu olmaktadır. Sağlıklı karaciğer dokusu hasar görmez. Çünkü diğer yakın damarlardan kan çekilebilir.

Karaciğer nakli ameliyatı: Düşük bir olasılıkla, tedavi edilemeyen geniş hemanjiom veya çoklu hemanjiomlar olması durumunda, karaciğer nakli önerilebilir.

Radyoterapi: Hemanjiom hücrelerini yok etmek amacıyla, genellikle X-ışınlarının kullanılması prosedürüdür. Bu tedavi nadir olarak tercih edilir. Nedeni ise; daha güvenli ve daha etkili tedavi seçeneklerinin mevcut olmasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status