Sinüzit Kurdeşen Yapar Mı?

Tedavi edilebilen bir hastalık olan sinüzit aynı zamanda kronik olarak da pek çok kişinin uzun süre maruz kaldıkları bir hastalıktır ve pek çok hastalıkla ilişkisi olduğu gibi kurdeşen hastalığının da önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Sinüslerde yaşanan iltihaplanma ya da alerjik reaksiyonlar sonucunda sıklıkla karşılaşılan kurdeşen rahatsızlığı kaşıntılı ve vücutta kızarıklıkların meydana geldiği önemli bir hastalıktır. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da kurdeşen hastalığının sebepleri arasında sinüzit yer almaktadır.

Sinüzite Bağlı Kurdeşenin Belirtileri Nelerdir?

Herhangi bir sebep olmaksızın vücutta görülen döküntüler için kurdeşen teşhisi konduktan sonra sebeplerin araştırılması doktorların sıkça izledikleri yollardan biridir. Kurdeşen nedenleri arasında katkılı ve ambalajlı yiyecekler, alerjik grip ve stres gibi etkenlerin olmadığı hastalarda akla gelebilecek diğer etkenlerden biri de sinüzittir.

Özellikle alerjik kaynaklı nezle ya da grip olan kişilerde görülen kurdeşen döküntülerinin nedeni olarak sinüzit teşhisinde bulunmak mümkündür. Burun tıkanıklığı ve sızlama şeklinde baş ağrısı gibi belirtiler ve kurdeşen söz konusu ise sinüzit hastalığının bu belirtilere neden olduğundan şüphe edilebilir.

Sinüzit Hastaları Kurdeşen Hastalığından Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Sinüzit ve kurdeşen hastalıkları direkt olan birbiri ile ilişkili hastalıklar olmasa da dolaylı olarak sinüzit hastalarının birçoğunda kurdeşen hastalığına da rastlamak mümkündür. Kurdeşen hastalığının da tedavi edilmemesi ve erken teşhis edilmemesi durumunda oldukça ciddi bir hastalık olması, sinüziti olanların bu hastalığa karşı da temkinli olmalarını gerektirmektedir.

Sinüzitten dolayı sinüslerin uzun süre tıkalı kalması ve buna ek olarak alerjik hastalıkların meydana çıkması kurdeşeni tetikleyebilir. Bu nedenle sinüzit belirtilerini kendinde görmeye başlayan kişilerin hem bu hastalığın ilerlemesini önlemek hem de diğer hastalıklara davetiye çıkarmamak için vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Sinüzit Ve Kurdeşen İlişkisi Nasıldır?

Sinüzit ve kurdeşen hastalıklarının ilişkili olduğu vakalar genellikle çocuklarda görülmektedir. Sürekli tekrarlayan sinüziti olan çocuklarda kurdeşen hastalığının görülme sıklığı oldukça fazladır. Sıkça karşılaşılmasına karşın kurdeşen teşhisinde sinüzit en çok göz ardı edilen hastalıkların başında gelmektedir.

Genellikle enfeksiyonlara bağlı gelişen kurdeşenin alerjik nedenlerden dolayı gelişen sinüzit sonrasında görülmesine sıkça rastlanmaktadır. Bu sebeple kurdeşen ve sinüzit hastalıklarını bağlantılı kılan en önemli faktörler arasında da zayıflamış bağışıklık sistemi ve vücutta oluşan enfeksiyon ve mantarlar olarak nitelemek mümkündür.

Sinüzite Bağlı Kurdeşenin Tedavisi

Hastalıklara uygulanan birçok tedavi yönteminde olduğu gibi, kurdeşen tedavisinde de öncelikle hastalığın sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Kurdeşen rahatsızlığı olan kişi ve çocukların tedavisinde de sinüzit ya da enfeksiyon gibi etkenler göz önünde bulundurularak ilaç tedavisine başlanmaktadır.

Hastalığın kronik kurdeşen aşamasına geçmesini önlemek için doktorun önerdiği ilaç tedavisini düzenli olarak uygulamak oldukça önemlidir. Eğer kurdeşenin nedeni direkt olarak sinüzit ise sinüzit ilaçlarına ek olarak antihistaminik ilaçlar kurdeşen rahatsızlığının geçici olmasını sağlayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status