Karaciğer Hemanjiomu Nedenleri ve Tanısı Hakkında Bilgiler

Karaciğer Hemanjiomu Sebepleri

Karaciğer hemanjiomunun neden geliştiği hakkında henüz net bir bilgi yoktur. Ancak, karaciğer hemanjiomlarının doğumsal (konjenital) olduğuna inanılmaktadır.

Karaciğerde hemanjiom, genellikle yaklaşık 4 santimetre genişliğinden daha az olan tek bir anormal kan damarı topluluğu olarak oluşur. Bazen de karaciğer hemanjiomları büyük olabilir ya da katları oluşabilir. Geniş hemanjiomlar küçük çocuklarda görülebilir; ancak bu çok nadirdir.

Çoğu insanda, karaciğer hemanjiomu asla büyümez ve hiçbir zaman belirti ve semptomlara neden olmaz. Ancak az sayıda insanda, karaciğer hemanjiomu komplikasyonlara neden olacak ve tedavi gerektirecek şekilde büyür. Bu durumun neden kaynaklandığı belli değildir.

Ayrıca Bakınız: Karaciğer Hemanjiomu Belirtileri

Komplikasyonlar

Karaciğer hemanjioması teşhisi konan kadınlarda, hamile kalmaları durumunda komplikasyon riski vardır. Gebelikte artan dişi hormonu östrojenin bazı karaciğer hemanjiomlarının büyümesine neden olduğuna inanılmaktadır.

Nadiren, büyüyen hemanjiom karnın sağ üst kadranında ağrı, karında şişkinlik veya mide bulantısı da dahil olmak üzere tedavi gerektirebilecek bulgu ve semptomlara neden olabilir. Karaciğer hemanjiomu olması, hamile kalamayacağınız anlamına gelmez. Bununla birlikte, olası komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olmanız, daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Vücudun hormon düzeylerini etkileyen, doğum kontrol hapları gibi ilaçlar; karaciğer hemanjiomu teşhisi konduğunuzda komplikasyonlara neden olabilir. Ancak bu durum tartışmalıdır. Bu tür ilaçları kullanmayı düşünüyorsanız, faydaları ve riskleri hakkında bilgi alınız.

Karaciğer Hemanjiomu Teşhisi

Karaciğer hemanjiomu tanısı için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

  • Ultrason
  • Bilgisayarlı tomografi taraması (BT)
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MR)

Hastanın sağlık durumuna bağlı olarak, başka testler ve prosedürler de kullanılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status