Sinüs Enfeksiyonu ve Soğuk Algınlığına Karşı Temel Önlem ve Tedbirler

Bazen soğuk algınlığı sinüzit ile karıştırılabilir. Yine, soğuk algınlığı sonrasında da sinüs enfeksiyonu meydana gelebilir. Bağışıklık sisteminizin durumuna göre, soğuk algınlığı ile sinüzit arasındaki bağlantı değişkenlik gösterir.

Sinüzit enfeksiyonları genellikle hemen tedavi edilmezse, beraberinde soğuk algınlığı da görülebilir. Soğuk algınlığı, bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Eğer kişi zayıf bir bağışıklık sistemine sahipse, bakteri ve virüslerin nüfuz etmesi son derece kolaydır.

Eğer bakteri ve virüslerden kaynaklı üst solunum yolu hastalıklarından uzak kalmak istiyorsanız, sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz. Özellikle virüslere bağlı sinüzit hastalığının bulaşıcı olması nedeniyle, bu enfeksiyondan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak vitamin ve mineralli besinlere ağırlık vermelisiniz. Sinüzit enfeksiyonu ile soğuk algınlığının ortak belirtileri olan öksürük, burun akması ve benzeri şikayetlere karşı vücudunuzda savunma oluşturursanız, sinüzitten korunabilirsiniz. Alerjilere karşı da vücudunuzun savunmasız kalmaması için sinüzite iyi gelen yiyecekler ile beslenmenizi öneriyoruz.

Doktorlar her zaman tedbirin tedaviden daha iyi olduğunu söyler. Şimdi, sizler de sinüzite neden olan faktörlerin farkındaysanız, daha bilinçli ve sağlıklı beslenerek bu enfeksiyondan kaçınabilirsiniz.

Mikrop ve bakterileri ortadan kaldırmak için ellerinizi yıkamayı düzenli alışkanlık haline getirin.

Sinüzit yaygın görülen bir hastalıktır. Ancak ciddi bir hastalık olmadığı halde hafife almamak gerekir. Bazen bu hastalıkların basit bir komplikasyon başlatarak daha ciddi hastalıklara neden olabildiği gerçeğini unutmamalı ve doktorunuza görünerek bir an önce tedavi olmalısınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status