Kolelitiazis (Safra Kesesi Taşları) Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Safra Kesesi Taşları Tedavisi

Semptomlara neden olmayan safra taşı bulunan çoğu kişi için tedaviye gerek duyulmaz. Ancak, safra kesesi taşı için tanısal test sonuçlarına ve belirtilere göre, tedavi ihtiyacı olup olmadığı belirlenir.

Karnın sağ üst kısmında yoğun ağrı gibi safra kesesi taşı komplikasyonları konusunda doktorunuz alarmda olmanızı söyleyebilir. Eğer gelecekte safra kesesi taşı belirtileri ve bulguları ortaya çıkarsa, tedavi gerekebilir.

Safra kesesi taşları için tedavi seçenekleri şunları içerir:

Kolesistektomi: Safra kesesinin çıkarılmasını için yapılan bir cerrahi prosedürdür. Safra taşları sık sık tekrarladığı takdirde, safra kesesini çıkarmak için ameliyat önerilebilir. Safra kesesi alındıktan sonra, safra, safra kesesinde depolanmak yerine doğrudan karaciğerden ince bağırsağa akar.

Ayrıca Bakınız: Safra Kesesi Taşı Teşhisi

Hayatta kalmak için safra kesesine gereksinim yoktur ve safra kesesinin çıkarılması cerrahisi gıda sindirimi kabiliyetini etkilemez. Bununla birlikte, genellikle geçici ishale neden olabilir.

Safra kesesi taşlarını eriten ilaçlar: Ağız yoluyla alınan ilaçlar, safra taşlarını çözmeye yardımcı olabilir. Ancak safra taşlarını bu şekilde eritmek için tedavi aylarca ya da yıllarca sürebilir ve tedavi kesilirse, safra taşları muhtemelen tekrar oluşacaktır.

Ayrıca Bakınız: Safra Kesesi Taşı Sebepleri

Bazen ilaçlar çözüm olmaz. Safra kesesi taşı ilaçları yaygın olarak kullanılmamaktadır ve ameliyat yapılamayan insanlara mahsustur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status