Kolelitiazis (Safra Kesesi Taşları) Tanısı Nasıl Olur?

Safra Kesesi Taşları Teşhisi

Çoğunlukla, safra kesesi taşları diğer sağlık sorunları için yapılan testler sırasında tesadüfen tespit edilir.

Ultrasonografi: Şikayetler doğrultusunda, safra kesesi taşından şüphelenildiğinde, sensitivitesi ve spesifitesi yüksek bir test olan ultrasonografi yapılır. Ultrasonografi, safra kesesine doğru ses dalgası gönderir. Bu ses dalgaları safra kesesi, karaciğer ve diğer organlardan geri yansır ve onların yansımaları video ekranına yansıyan safra kesesi resmini oluşturan elektriksel uyarılar oluşturur. Eğer safra taşları mevcutsa, ses dalgaları yansıyacak ve yerleşimini gösterecektir. Ayrıca diğer tanı testlerinin yapılmasına da gerek duyulabilir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Vücudun kesit şeklinde görüntülerine olanak tanıyan non-invaziv x-ray ışınıdır. Bu görüntüleme testi, safra taşlarını veya örneğin; enfeksiyon, safra yolları ya da safra kesesi rüptürü gibi komplikasyonları gösterebilir.

Kolesintigrafi (HIDA taraması): Hastalara zararlı olmayan, safra kesesinden emilen ve kontraksiyonları uyaran küçük miktarlarda radyoaktif madde enjekte edilmesi prosedürüdür. Bu test, safra kesesi kontraksiyonları anormal olanları veya safra yollarında tıkanma olanları tanımak için kullanılır.

Endoskopik retrograt kolanjiopankreatografi (ERCP): ERCP prosedürü, taşların lokalizasyonunu belirlemek ve ortadan kaldırmak için kullanılır. Hafif sedasyon sonrasında kameralı, uzun, kıvrılabilir, ışıklı endoskop aleti boğaz yoluyla midenin içinden geçirilerek ince bağırsağı görüntüler. Endoskop, bilgisayar ve monitör ile bağlantılıdır. Doktor endoskoba yön verir ve monitörde safra yollarının görünür hale gelmesine yardımcı olan özel bir boya maddesi enjekte edilir. Endoskop ile etkilenmiş safra yollarının ve safra kesesinin yeri belirlenebilir. Safra taşları şayet ana safra kanalına düştüğü durumlarda, ERCP ile taş yerinden çıkartılır.

Kan testleri: Yapılan kan testleri; enfeksiyon, tıkanma, pankreatit ya da sarılık bulgularını gösterebilir.

Safra kesesi taşları semptomları; kalp krizi, apandisit, ülser delinmesi, irritabl barsak sendromu, hiatal herni, pankreatit ve hepatit bulgularıyla aynı olabilir. Bu sebeple, eksiksiz tanı önemlidir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status