Koronavirüs Olabilirim! Ne Yapmalıyım?

Coronavirüs Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı?

COVID-19‘un size de bulaştığını düşünüyorsanız, düzenli olarak gördüğünüz bir doktorunuz olmasa bile tıbbi tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için bir doktor arayın. COVID-19’lu çoğu kişi evde güvenle iyileşebilir. Mümkün olduğunca evde kalmak, virüsün yayılmasını durdurmaya ve sizi COVID-19 veya başka bir hastalığa yakalanmaktan korumaya yardımcı olacaktır.

Koronavirüse maruz kaldığınızı düşünüyorsanız:

Ateşiniz varsa, öksürürseniz veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız hemen bir doktora başvurun.

Tıbbi yardım almak dışında halka açık bir yere çıkmayın. Ancak önce doktora gitmeden önce arayın, böylece tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını kesin olarak size bildirebilirler ve sizi bakım için doğru yere yönlendirebilirler.

Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, halka açık olduğunuzda yüz maskesi takın.

Hapşırırken veya öksürürken daima burnunuzu ve ağzınızı kapatın. Dirseğinizin içini (elinizi değil) veya bir mendili kullanın, mendili çöpe atın ve ellerinizi hemen yıkayın. Burnunuzdan ve ağzınızdan çıkan küçük damlacıklar koronavirüsü başkalarına yayabilir.

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın veya içinde en az %60 alkol olan el dezenfektanı kullanın. Özellikle öksürdükten, hapşırdıktan sonra, tuvalete gittikten veya yüzünüze dokunduktan sonra ve yiyeceklere dokunmadan veya diğer insanlara dokunmadan önce. En az 20 saniye sabunla yıkayın, parmaklarınızın araları ve tırnaklarınızın altları da dahil olmak üzere ellerinizdeki tüm yüzeyleri temizleyin. Bu, ellerinizde olabilecek mikropları öldürmeye yardımcı olur.

Kendinizi hasta hissederseniz, evde kalın ve mümkün olduğunca diğer insanlardan uzak durmaya çalışın. Aile üyeleri veya oda arkadaşlarınızla yaşıyorsanız, onlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın, özellikle de yaşları veya sağlıkları onları COVID-19 alırlarsa çok hasta olma riskiyle karşı karşıya bırakıyorsa mesafenizi koruyun.

Başkalarının yanında olmanız gerektiğinde bir maske takın. Kendinizi hasta hissediyorsanız veya hasta olan birine bakıyorsanız ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aşağıdakiler gibi acil durum uyarı işaretleri geliştirirseniz hemen yetkililere bildirin:

  • Nefes almakta güçlük çekmek veya nefes almakta zorlanmak
  • Şiddetli göğüs ağrısı veya basıncı
  • Senin için normal olmayan kafa karışıklığı, konfüzyon
  • Uyanık kalamama veya cevap verememe
  • Dudaklarınızda veya yüzünüzde mavi renk

Yetkililere COVID-19 olan biriyle temas halindeyseniz veya COVID-19 olan çok sayıda insanın olduğu bir bölgede bulunduysanız bunu söyleyin. Şiddetli başka semptomlarınız varsa doktorunuzu arayın.

Bölgenizdeki yeni koronavirüs hakkında en güncel bilgilere belediye, yerel yönetiminiz ve sağlık departmanları ve ihtiyacınız olursa nerede tedavi alacağınız konusunda bilgi verilecektir. Tedavi almadan önce onlarla görüşmek, bakım için doğru yere gitmenize ve daha fazla insanın (siz de dahil) hastalanmasını önlemenize yardımcı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status