COVID-19 ve Cinsel Yaşam: Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Koronavirüs ve Cinsel Yaşam: Nelere Dikkat Etmeli?

COVID-19 (koronavirüs) bir olan biri ile yakın fiziksel temasınız varsa bu virüs size de bulaşabilir. Dünya genelindeki koronavirüs salgınından korunmak için dikkatli olmanız, sosyal mesafenizi korumanız önemlidir. Neyse ki, sosyal uzaklıktayken insanlarla bağlantı kurmanın birçok yolu vardır.

Cinsel İlişkiden COVID-19 Bulaşır Mı?

Covid 19 cinsel yolla bulaşır mı? COVID-19, öksürürken, hapşırırken veya nefes verirken, koronavirüs olan birine 1,8 metre yakınındaysanız kapabilirsiniz. Ve COVID-19 ayrıca tükürük veya mukus ile doğrudan temas yoluyla da yayılır. Birine fiziksel olarak yakın olmayı veya tükürükleriyle temas etmeyi içeren – öpüşmek gibi – samimi aktiviteler COVID-19’u kolayca yayabilir ve bulaşabilir.

COVID-19 ayrıca dışkı (kaka) yoluyla da yayılabilir. Bu nedenle, anüs üzerinde korunmasız oral seks veya birisinin anüsüne girdikten sonra oral ilişki veya erotik oyuncağı ağzınıza koymak dahil olmak üzere sizi dışkı maddesine maruz bırakabilecek cinsel aktivitelerden COVID-19 kapmak mümkün olabilir.

Bilim adamları menide COVID-19 buldular, ancak henüz bir kişiden diğerine meni yoluyla yayılıp yayılamayacağını bilmiyorlar. Şu ana kadar virüsün vajinal sıvılarda olduğuna dair bir kanıt yok. Her iki durumda da, sizi ve partnerinizi cinsel ilişki yoluyla kesinlikle yayılabilecek enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olmak için prezervatif gibi korunma yöntemleri kullanmak her zaman iyi bir fikirdir.

COVID-19’lu bazı kişilerde semptom olmayabilir veya semptomları hafif olabilir. Dolayısıyla, görünüşüne veya hissine bağlı olarak birinin COVID-19 olup olmadığından emin olamazsınız.

Koronavirüs Döneminde Cinsel İlişki Güvenli Mi?

COVID-19’u önlemenin en iyi yolu, sizinle yaşamayan kişilerle yakın, fiziksel temastan (seks dahil) kaçınmaya çalışmaktır. Seks yapabileceğiniz en güvenli kişi kendinizsiniz: mastürbasyon COVID-19’u veya başka herhangi bir enfeksiyonu yaymaz. Ellerinizi ve seks oyuncaklarınızı önce ve sonra en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkadığınızdan emin olun.

En güvenli cinsel partner, zaten sizinle birlikte yaşayan partnerinizdir. Şu anda, yapabiliyorsanız, evinizin dışındaki hiç kimseyle yakın temas kurmamaya çalışmak en iyisidir. Mümkün olduğunca çok insandan uzak durmak, sizi ve diğerlerini COVID-19’dan korumaya yardımcı olacaktır.

COVID-19 salgını sırasında, daha önce seks yapmış olsanız ve bir ilişki içinde olsanız bile, birlikte yaşayın veya evli olun. Partneriniz, COVID-19 konusunda endişelenmek de dahil olmak üzere herhangi bir nedenle ilişkiye girmek istemiyorsa, buna saygı duymak önemlidir.

Prezervatif ve diğer korunma yöntemlerini kullanmak sizi ve partnerlerinizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır. Prezervatifler, tükürük ile teması önleyerek oral seks sırasında COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Vajinal ve anal seks sırasında prezervatif kullanmak COVID-19’un kaka ve meni gibi şeylerle yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir, eğer virüs bu şekilde yayılabilirse (ancak bilim adamları hala koronavirüs yapıp yapamayacağını bilmiyorlar). Seks yapmadan önce ve sonra ellerinizi 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamanız önemlidir. Siz ve eşiniz de maske takabilirsiniz.

Siz veya partneriniz hasta hissediyorsanız veya COVID-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız, kendinizi daha iyi hissedene kadar seks yapmayın, öpmeyin veya fiziksel olarak yakın olmayın. COVID-19’un kendi evinizde yayılmasını önlemeye nasıl yardımcı olacağınız da dahil olmak üzere sonraki adımlar için bir doktor arayın.

Siz veya eşiniz, kronik akciğer hastalığı (orta ila şiddetli astım dahil), ciddi kalp gibi COVID-19’dan ciddi komplikasyon gelişme riskinizi artıran bir tıbbi durumunuz iyi kontrol edilmeyen hastalık veya diyabet varsa, cinsellik ve diğer yakın temastan tamamen kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu, bağışıklığı zayıflamış kişileri de kapsar – tıpkı ilaçla iyi yönetilemeyen, kanser tedavisi gören veya HIV ile yaşayan insanlar gibi.

Her gün fazladan boş zamanı olan bir cinsel partnerle evde olmak, daha sık seks yaptığınız anlamına gelebilir. Bu, partnerinizle bir bağ kurmanın ve stresi ve endişeyi azaltmanın harika bir yolu olabilir. Ancak COVID-19 ile birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve istenmeyen hamileliği önlemek için hala adımlar attığınızdan emin olmanız önemlidir.

COVID-19 salgını sırasında normal doğum kontrol yönteminizi alamıyorsanız, prezervatif gibi reçetesiz satın alabileceğiniz bir yöntem kullanın. (Prezervatifler sizi ve eşinizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korumaya yardımcı olur.) Ertesi gün hapını (diğer adıyla acil kontrasepsiyon), doktorun ofisine veya sağlık merkezine gitmenize gerek kalmadan eczanelerden alabilirsiniz.

Acil kontrasepsiyon, korunmasız cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alırsanız daha iyi sonuç verdiğinden, vaktinden önce satın alıp evde saklamak iyi bir fikirdir. Böylece ihtiyacınız olursa mümkün olan en kısa sürede alabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status