Obezite, COVID-19 Komplikasyonları İçin Önemli Bir Risk Faktörüdür

Araştırmalar obezite ile COVID-19 semptomlarının şiddeti arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Şiddetli obezite, 40 veya üzeri bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olarak tanımlanır.

Yaşlı yetişkinlerin ve hipertansiyon, diabetes mellitus ve kardiyovasküler hastalık gibi altta yatan sağlık sorunlarına sahip olanların COVID-19‘a karşı savunmasız oldukları bilinmektedir, ancak şimdi araştırmacılar ve tıp uzmanları insanları daha fazla risk altına sokan diğer komplikasyonlar ve koronavirüsten daha şiddetli semptomlar spesifik koşullara bakmaktadır. Çok dikkat çeken bir durum obezitedir.

Ayrıca Bakınız: Obezite Tanısı Nasıl Olur?

Obezite ve COVID-19

“Gelişmekte olan tıbbi literatürde şiddetli obezitenin ciddi koronavirüs enfeksiyonu için bağımsız bir faktör olduğu giderek daha fazla açıktır”, diyor zayıflama cerrahı FACS, MBA, FASMBS ve Direktörü Kuldeep Singh Mercy’deki Maryland Bariatrik Merkezi.

Uzmanlara göre, obezite gibi altta yatan tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, COVID-19’dan kaynaklanan ciddi hastalık ve komplikasyonlar için daha yüksek risk altında olabilir.

Ayrıca Bakınız: Obezite ve Şeker Hastalığı Arasındaki İlişki

Ayrıca Singh, şiddetli obezitesi olan hastaların yoğun bakım ortamında yönetilmesi daha zor bir nüfus olduğunu ve COVID-19 ile ilişkili komplikasyonlara daha duyarlı olduklarını söylüyor.

İki obezite kategorisi sizi COVID-19’un komplikasyon riski altına sokabilir: Obezite ve ciddi obezite. Vücut kütle indeksiniz (BMI) 30 veya üzeri ise, obez olarak kabul edilir. 40 veya üzeri bir BMI, ciddi bir obez olarak kabul edilir, bu da sizi ciddi bir solunum problemi olan akut solunum sıkıntısı (ARDS) riskine sokabilir. CDC, COVID-19’un önemli bir komplikasyonu olan ARDS’nin solunum desteği sağlamaya çalışırken doktorlar için zorluklar yarattığını söyledi.

Ayrıca Bakınız: Obezite Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Araştırma Ne Diyor!

COVID-19 ve obezite arasındaki bağlantı hakkında hala öğrenecek çok şeyimiz olsa da, Providence Saint John’un Santa Monica’daki Sağlık Merkezi’nde hekim olan David Cutler, bildiğimiz bazı şeyler olduğunu söylüyor.

“2020 yılında Diabetes Care4’te yayınlanan yeni bir çalışma, COVID-19 ve şiddetli zatürree olan 383 hastayı inceledi ve obez olmamanızdan çok obez olmanız durumunda ciddi pnömoni geçirme olasılığınızın iki buçuk kat daha fazla olduğu sonucuna vardı.” açıklıyor.

Bu, Cutler’ın Klinik Bulaşıcı Hastalıklar’da yayınlanan daha yeni bir 2020 çalışmasının, 60 yaşın altındaki 3.600 COVID-19 hastasında hastaneye yatışın tahmin edilmesinde ikinci en önemli risk faktörü olduğunu belirlediği New York’ta da geçerliydi. Bu çalışmanın yazarları, 60 yaş ve altındaki hastalar genellikle düşük riskli bir COVID-19 hastalık şiddeti grubu olarak kabul edildiğinden, bu sonuçların önemini vurgulamışlardır.

Ancak verilere dayanarak, obezite hastaneye kabul için daha önce tanınmayan bir risk faktörü ve kritik bakım ihtiyacı gibi görünmektedir.

Singh, “Obezite kendine kronik bir inflamatuar durum getiriyor,” diyor. Ayrıca vücuttaki rezervi de alır. Birisi çok obez olduğunda Singh, ciğerlerinin yeterince uzun süre nefes almadığını söylüyor. Singh, “Mideleri diyaframı yukarı iter ve solunum tüpünü hastanın ağzına koymada teknik problemler ve hastayı midede yüzüstü pozisyona taşıma sorunları vardır” dedi.

Eğer obez iseniz, Singh, virüse yakalanırsanız komplikasyonları azaltmak için kilonuzu kontrol altına almak için iyi bir zaman olduğunu söylüyor.

Riskinizi azaltmak için atabileceğiniz adımlar:

Risk faktörlerinin tanınması, önleme stratejilerini belirlemek için kritik bir ilk adımdır. Ayrıca potansiyel terapötikler için yüksek riskli popülasyonları hedeflemede önemli bir faktördür. Bunu akılda tutarak, obeziteye COVID-19 ile ilgili olarak hitap etmek, sadece obezitenin tıbbi tarafı ile ilgilenen değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal olarak çöküşte olan bir hasta ve doktorlar arasında obezitenin etkisi bir ortaklık gerektirecektir.

İyi haber, obezitenin değiştirilebilir bir risk faktörü olduğudur. Yaş ve erkek cinsiyetinden farklı olarak, kilo vererek ve VKİ’yi azaltarak sağlığımızı ve güvenlik açığımızı COVID-19’a değiştirme yeteneğine sahibiz.

Ayrıca Bakınız: Obezite ve Depresyon Arasındaki İlişki

Obezite için yaygın tedavilerin şunları içerdiğini açıklamaktadır:

  • Sağlıklı beslenme ile kilo vermek
  • Fiziksel olarak daha aktif olmak
  • Diğer yaşam tarzı değişikliklerini yapma

Ayrıca kısa ve uzun vadeli hedefler koymanın ve bir destek sistemine sahip olmanın önemini vurgulamaktadırlar. Destek sisteminize dahil etmeyi seçtiğiniz kişiler, yolculuğunuzda sizi destekleyen arkadaşlarınız, aileniz veya tıbbi uzmanlar olabilir. Obezite ve kilo vermek konusunda eğitimli tıbbi ve akıl sağlığı uzmanlarının yardımını istemek, sağlıksız beslenme ve egzersiz kalıplarını tanımlamanıza ve hedeflerinize ulaşmak için yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

Diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak, bazı kişilerin resmi kilo yönetimi programları, kilo verme ilaçları veya mide balon sistemi veya mide küçültme veya Bariatrik cerrahi gibi cerrahi gibi daha fazla yapısal müdahaleden yararlanabileceğini veya Bariatrik cerrahi gibi cerrahi.

Ayrıca Bakınız: Obezite Cerrahisi Hakkında Bilgiler

Uzmanlara göre sağlıklı kilo vermek kademeli ve sabit olmalıdır. Aslında, haftada yaklaşık 1 ila 2 kilo kaybedenlerin kilo vermede daha başarılı olduklarını söylüyorlar. Ayrıca, egzersiz eklemek hedeflerinize ulaşmanıza ve kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, fiziksel aktiviteye başlamadan önce doktorunuzdan onay aldığınızdan emin olun.

Diyet değişiklikleri söz konusu olduğunda, bir yemek planına bağlı kalmanın genellikle takip ettiğiniz plan türünden daha önemli olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, sizin için çalışan bir beslenme programı bulun ve onu bir yaşam tarzı değişikliği yapın.

Bilim adamları ve tıp uzmanları, COVID-19’u daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için yeni araştırmalar keşfetmeye devam ediyor. Sosyal mesafe, güvenli hijyen uygulamaları ve maske takmanın yanı sıra, sağlığınızı ilk sıraya koymak ve obezite gibi kronik sağlık sorunlarına değinmek, COVID-19 ile hastalanırsanız ciddi semptomlar ve komplikasyonlar yaşama riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status