Koronavirüs: Daha Fazla D Vitamini Nasıl Alınır?

Vücutta uygun D vitamini seviyelerini korumanın farklı yolları vardır. Bunlara örnekler aşağıda verilmiştir.

D Vitamini Zengin Gıdalar Tüketin!

D vitamini yiyecekleri arasında yağlı balıklar (somon, ton balığı ve uskumru), sığır karaciğeri, peynir, yumurta sarısı ve mantar bulunur. Portakal suyu, yoğurt, süt, kahvaltılık tahıllar ve özellikle D vitamini eklendiğini belirten diğer gıdalar gibi takviye edilmiş gıdaları tüketerek D vitamini alımınızı da artırabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: D Vitamini COVID-19’u Önleyebilir Mi?

Güneşe Maruz Kalmak!

Güneşe maruz kalmak, daha fazla D vitamini almanın başka bir yoludur. Çoğu insan, doğrudan güneşe maruz kalmak yoluyla önerilen günlük alımlarının en azından bir kısmını karşılar. Bir pencereden gelen güneş ışığı vücutta D vitamini üretmez. Gölge, bulutlar ve koyu ten de vücudun yaptığı D vitamini miktarını azaltır.

Çalışmalar, güneşe maruz kalma yoluyla üretilen D vitamininin, gıdalarda veya takviyelerde tüketilen D vitamini ile karşılaştırıldığında kanda en az iki kat daha uzun sürebileceğini göstermektedir. Bir araştırmaya göre, bir mayo giyen bir yetişkin, cilde hafif bir pembelik üreten bir doz UV radyasyonuna maruz kaldığında, üretilen D vitamini miktarı 10.000 ila 25.000 IU arasında yutmaya eşdeğerdir.

Ancak elbette güneşe maruz kalma, cilt kanseri için artan bir riskle birlikte gelir. Uzmanlar bu riski azaltmak için güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

D Vitamini Gereksinimleri, Çeşitli Formlar ve Diyet Kaynakları

D Vitamini Takviyeleri

D vitamini takviyesi bazı insanlar için önerilir, ancak genel popülasyon için önerilmez. Culver’a göre, bazen takviye mantıklıdır, ancak sağlık uzmanınızla iletişim en akıllı yaklaşımdır.

“Düşük D vitamini takviyeleri muhtemelen zararlı değildir ve bazı kişiler için yararlı olabilir. Ancak, bunların herkes için yeterli olduğunu düşünmek bir hata olur. Herhangi bir endişeniz varsa, sağlık uzmanınızla görüşmeniz önerilir. Daha yüksek dozlar gerekebilir.”

Dr  Culver ayrıca çok fazla D vitamini almanın mümkün olduğunu belirtiyor. Aksi takdirde sağlıklı bireyler çok fazla D vitamini alsa bile, kanda, böbrek taşlarında, böbrek yetmezliğinde, bulantıda ve zihinsel durum değişir. Uzmanlara göre, D vitamini toksisitesi belirtileri aynı zamanda bulantı, kusma, iştahsızlık, kabızlık, halsizlik ve kilo kaybı ve aritmi içerir.

D vitamini alımınızı artırarak potansiyel COVID-19 riskinizi azaltmaya çalışmak cazip olsa da, hastalığın önlenmesi veya tedavisinde herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığını söylemek için çok erken. Dr. Culver, çalışmaların kesin olmadığını ve çalışma sonuçlarını açıklayan başka faktörler olabileceğini belirtiyor. Kısacası, D vitamini takviyesinin COVID-19’u önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olacağına dair henüz kanıtımız olmadığını söylüyor.

D vitamini seviyeleriniz hakkında endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşun. Semptomlarınızı, yaşam tarzı alışkanlıklarınızı (yiyecek alımı ve güneşe maruz kalma dahil) ve sağlık geçmişinizi tartışın. Kısa bir konuşma, optimum sağlık ve hastalık önleme için en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status