Kronik Stres Obezite Riskini Artırabilir!

Hepimiz hayatımızın bazı noktalarında stres yaşıyoruz ve stresin fiziksel ve zihinsel refaha zarar verebileceği iyi bilinen bir gerçektir. Yeni bilimsel araştırmalar, uzun vadeli stres ile yüksek obezite riski arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor.

Araştırmacılar, uzun süreler boyunca “stres hormonu” kortizol düzeyini devamlı yüksek seviyede kalan kişilerin, vücut kitle indeksinin (BKİ) ve vücudun kütle endeksinin (BMI) daha yüksek olduğunu, düşük hormon seviyesine sahip olanlara kıyasla daha fazla ağırlığa sahip olduklarını buldular.

İngiltere’de Dr. Sarah Jackson tarafından yönlendirilen bilimsel çalışma kısa süre önce Obesity dergisinde yayınlandı.

Obezite, bazı ülkelerde yetişkinlerin neredeyse üçte birini etkileyen bir salgın halini almıştır.

Geçmişteki araştırmalar stresin obeziteyi artırabileceğini göstermiştir. Stres “rahat yeme” ile bağlantılı olarak bireylerin kendilerini daha iyi hissettirmek için yağ ve şeker oranı yüksek gıdalara yönelmesine neden olur.

Ayrıca Bakınız: Stres Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Bilimsel araştırmalar, ayrıca strese yanıt olarak salınan bir hormon olan kortizolün obezite ve metabolik sendrom da rol oynadığını ileri sürdü.

Stres-obezite bağlantısını değerlendirmek için kullanılan saç kortizol seviyeleri

Dr. Jackson ve arkadaşları, kronik stresin obezite riskini nasıl etkilediğini belirlemeye çalıştılar. 54 yaş ve üstü 2,527 yetişkinin saç örneklerinde kortizol düzeylerini analiz ederek bunu yaptılar.

Dr. Jackson “Saç kortizolü ağırlık araştırmasında kortizol konsantrasyonlarının kronik olarak yüksek düzeylerini değerlendirmek için uygun ve kolayca elde edilebilen bir yöntem sunan nispeten yeni bir önlemdir ve bu nedenle bu alandaki daha ilerideki anlayışa yardımcı olabilir” diye belirtmektedir.

Ayrıca, saç örnekleme araştırmacılara kortizol seviyeleri daha doğru, daha uzun vadeli bir resim elde etmelerini sağlar. Birçok çalışma kan, tükürük veya idrardaki kortizol düzeylerini ölçer ve bu genellikle günün saatine ve diğer faktörlere göre değişir.

Yazarlar, “Saçlı deride saç dökülmesinde kortizol analizi, sistemik kortizol kullanımını uzun bir süre yansıtmaktadır. 2 aylık süren bu çalışma bu nedenle örnek toplanması veya akut stresin zamanlamasından etkilenmez” diyor.

Araştırmacılar, en az 2 santimetre uzunluğunda ve 10 miligram ağırlığındaki saç örneği aldı. Saçlar mümkün olduğunca kafa derisine yakın olarak kesildi ve yaklaşık 2 aylık kıl büyümesini temsil etti.

Buna ek olarak, ekip her katılımcının kilo, vücut kitle indeksi ve bel çevresi ölçümlerini 4 yıl boyunca çeşitli noktalarda ölçtü.

‘Kronik stresin obeziteye bağlı olduğunu gösteren tutarlı kanıtlar’

Daha düşük seviyede saç kortizolu bulunan yetişkinler ile karşılaştırıldığında, daha yüksek düzeylere sahip olanların daha geniş bir bel çevresi, daha yüksek BMI ve daha fazla kiloya sahip olduğu bulundu.

Ekip raporunda, obez kişilerin vücut kitle indeksi (BMI) ya da bel çevresi (erkeklerde 102 santimetreden fazla ve kadınlarda 88 santimetreden daha geniş olarak tanımlanan) temelinde yetişkinler en yüksek saç kortizol düzeylerine sahip olduklarını bildirdi.

Araştırmacılar, sonuçlara dayanarak, saçlarda kortizol düzeyleri tarafından belirlenen uzun süreli stresin obezite riskini artıracağını önermektedir.

“Bu sonuçlar, kronik stresin yüksek obezite seviyeleri ile ilişkili olduğunu gösteren tutarlı bir kanıt sağlamaktadır.

Saç kortizol seviyesi yüksek olan insanlar ayrıca daha geniş bel ölçümüne sahip olma eğilimindeydi, çünkü karnın aşırı yağ taşıması kalp hastalığı, şeker hastalığı ve erken ölüm için bir risk faktörüdür. “

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status