Obezite ve Kısırlık Arasındaki İlişki

Vücut dokusu %30 oranında yağdan oluştuğunda, obezite olarak tanımlanır. Her yıl, aşırı kilolu veya obez insanların sayısının artmasıyla birlikte, obezitenin genel sağlık üzerindeki etkilerini keşfetmek amacıyla daha fazla araştırmaya yer verilmiştir. Obezite; şeker hastalığı, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon ve kısırlık gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. Son yıllarda yaşam biçimi, kilo, beslenme ve doğurganlık arasındaki bağlantı daha açık hale gelmeye başlamıştır.

Kısırlık (infertilite), döl yetersizliği veya yokluğu ile karakterize edilen tıbbi bir sorundur. Kısırlık, erkeklerde veya kadınlarda ciddi ya da geri dönüşü olmayan bir sorunun varlığını ima etmez. Yaygın bir sorun olmasına rağmen, altında yatan nedeni tespit etmek zordur. Erkekler ve kadınlar, infertiliteye katkıda bulunabilecek risk faktörlerine sahip olabilirler ve bu risk faktörleri genetik, çevresel veya yaşam tarzıyla ilgili olabilir. Hem erkeklerde, hem de kadınlarda kısırlık sorununun en yaygın ve belgelendirilmiş risk faktörlerinden biri obezitedir.

Ayrıca Bakınız: Kısırlık (İnfertilite) Sebepleri

Obezite, bir kadının hamile kalma ve sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını büyük ölçüde etkileyebilir. Aşırı kilolu ve ilerleyen yıllarda hamile kalmayı planlayan kadınların, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeleri ve düzenli egzersiz yapmaları önerilir. Birkaç kilo bile kaybetmek fark yaratabilir.

Bir erkeğin kilosu da çocuk sahibi olma şansını olumsuz yönde etkiler. Aşırı kilolu veya obez olmak; sperm kalitesini, sperm sağlığını ve cinsel fonksiyonu etkileyebilir.

  • Kadınlarda obezite; düzensiz ovülasyon ve infertilite (gebe kalamama) için ciddi bir risk faktörüdür.
  • Erkeklerde obezite; sperm kalitesinin bozulması, libido azalması ve erektil disfonksiyona bağlıdır.

Sağlıklı bir kiloyu (BKİ 24.9’un altında) korumak, doğurganlığı artıracaktır.

Eğer obezite ile mücadele ediyorsanız, bir tedavi planı için doktor randevusu alınız.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status