Obezite ve Ortopedik Sorunlar Arasındaki İlişki

Obezite ve Ortopedik Hastalıklar

Obezite, genel sağlığı ve neredeyse tüm organları etkileyebilen bir hastalıktır. Obezite; çoğunlukla beraberinde diyabet, kalp hastalıkları, psikiyatrik bozukluklar, bazı tümörler ve kanser türleri gibi diğer sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Bununla birlikte, obezitenin ortopedik sorunlar üzerindeki rolü ve tedavileri hakkında daha az bilgilendirme mevcuttur.

Obezite; elektif ortopedik cerrahide bir hastanın sonucunu önemli derecede etkileyen birçok komorbiditeye eşlik edebilir. Obezite hastalarının cerrahi komplikasyon oranları daha yüksek olmasına rağmen, ortopedik prosedürlerin ağrıyı en aza indirmeye ve kemik ve eklem işlevini iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Obezite, ağrı şikayetinde önemli bir risk faktörüdür. Obez ergenlerde, normal ağırlığa sahip akranlarına kıyasla, kronik bölgesel ağrı da dahil olmak üzere kas iskelet sistemi ağrısı olasılığı daha yüksektir. Bu hastalık, yaşlılar arasında tendon ve bağlar gibi yumuşak doku yapılarında kronik ağrı riskini neredeyse iki katına çıkarır ve ayrıca kaslar ve eklemlerinde sürekli ağrı yaşayan bireylerde fibromiyalji gibi hastalıkları kötüleştirir.

Obezite ve Osteoartrit

Osteoartrit, halk arasında kireçlenme olarak da bilinen bir eklem hastalığıdır. Eklemlerin aşınma ve yıpranma aşaması, çoğunlukla obezite ile ilişkilidir. Vücut ağırlığının her kilosu, her diz eklemi üzerindeki basıncı artırır.

Araştırmalar, aşırı kiloların dizlerde basıncı veya biyomekanik yükü arttırdığını ve diz eklem yüzeyinde yıpranma olasılığını artırdığını ve bunun sonucunda osteoartrit hastalığının gelişmesine ve total diz artroplastisine ihtiyaç duyulduğunu ileri sürmektedir.

Obezite ve Yaralanma

Aşırı kilo, eklemlerde aşınma ve yıpranma olasılığının artmasının yanı sıra, yaralanma ve incinme olasılığını da beraberinde getirir. Kas iskelet sistemi yaralanmalarının devam etme ihtimali, normal kilolu kişilere göre aşırı kilolu kişilerde yüzde 15, obez kişilerde yüzde 48 daha yüksektir.

İstatistiksel olarak, fazla kilolu ve obez çocukların, normal vücut ağırlığı altındaki çocuklara kıyasla, alt ekstremite yaralanmaları ve ağrı olasılıkları daha fazladır. Obez çocuklar arasında sırt ve alt ekstremite ağrısı, özellikle diz ve ayaklarda ağrı daha yaygındır.

Obezite ve Ortopedik Sorunlar Tedavisi

Obezite, sağlık alanında giderek büyüyen bir sorundur. Obez olmayan bireylere kıyasla, obezite hastaları arasında birçok ortopedik sorunun görülme riski daha yüksektir. Obezite, bu ortopedik problemlerin birçoğunun ilerlemesini de kötüleştirir.

Çalışmalar, obezitenin kemik metabolizması üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini ve osteoporoz, kırıklar, osteoartrit ve birçok yumuşak doku rahatsızlığı gibi bazı ortopedik sorunların patofizyolojisinde rol oynayabileceğini göstermiştir. Bunlar, obez hastalar arasında kas-iskelet sistemine eşlik eden hastalıkların baskınlığına katkıda bulunur.

Obez hastalarda ortopedik sorunların ameliyat ile ilgili yönetiminde; artmış kardiyopulmoner riskler, özel ekipman, cerrahi yaklaşım, hastaların konumlandırılması ve ilaçlardaki ayarlamaları içeren kritik ameliyat ile ilgili (perioperatif) konular kabul edilmeli ve titizlikle ele alınmalıdır.

Obez hastalarda ameliyat ile ilgili zorluklar ve ameliyat sonrası komplikasyonlar, obez olmayan hastalara göre daha fazladır. Bu sebeple, obez hastaların cerrahi tedavide kritik konular hakkında iyi bilgilendirilmeleri, karar vermeyi kolaylaştırmak ve etkili ortopedik bakım yapmak açısından gereklidir.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status