Siyah Noktalar İçin Ne Yapmalı? Nasıl Yok Edilir?

Siyah nokta özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde oldukça problem olmaktadır. Günümüzde hemen hemen herkes de görülen siyah noktalar giderilmesi için oldukça uğraş vermektedir. siyah nokta oluşumu genelde yapılan makyaj ürünlerinden, kirli havadan, terlemeden, sigara kullanmaktan oluşur. Fakat siyah noktalar kesinlikle sıkılmamalıdır. Sıkılan siyah noktalar iz bırakabilir.

Siyah noktalar geçici bir cilt rahatsızlığı olmakla beraber çok stres yapılmasından ve yağlı besinler tüketilmesinden dolayı çoğalmaktadır. Genç kızların korkulu rüyası olan siyah nokta genelde adet kanamalarına yakın veya çok az zaman kaldığında meydana gelmektedir. Daha sonra sivilcelere dönüşmektedir. En çok yanaklarda, alında ve sırtta oluşan akne, yağ bezlerinin bir hastalığı olmaktadır. Cilt ne kadar yağlı ise o kadar siyah nokta oluşumu artmaktadır.

Siyah noktalar sivilce oluşumunun habercisi olarak bilinmektedir. Bu nedenle siyah nokta oluşumunu engellemek için cilt temizliğine oldukça özen gösterilmelidir. Çünkü temiz olmayan ciltte hem siyah nokta hemde sivilce oluşmaktadır. Siyah noktalar cilt altında oluşan yağ ve kirin sembolü olmaktadır.

Siyah noktalar özellikle maske tedavileri, kremler, losyonlar ile giderilmelidir. siyah noktalar aniden çoğalmadığı için aniden de yok olmamaktadır. Bunu için en önemli ilaç sabır olmaktadır. Siyah nokta nasıl geçer denildiğinde ise eczaneler ilk sırada gelmektedir. Çünkü eczanelerde siyah nokta temizleme tonikleri bulunmaktadır. Bunların çoğunu düzenli olarak kullandığınızda siyah nokta oluşumu durmakta ve var olan siyah noktaları da geçirmektedir. Fakat cilt yağlı ise daha çok dikkat edilmelidir. Yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanması sonucu burada biriken yağlar zamanla kurur ve siyah nokta oluşmasına sebep  olmaktadır.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer,*

Siyah nokta geçirilmesinde ki en önemli uygulamalardan biri buhar banyosu yapmaktır.  Bir tencerenin içine bir miktar su koyup ısıtın ve yüzünüzü çıkan su buharına tutun. Buhar cildinizi yumuşatarak gözenekleri açmaktadır. Böylece biriken yağ ve toksinler çok daha kolay dışarı atılmaktadır. Birde yulaf maskesi uygulayarak siyah noktaları geçirebilirsiniz.

Yulaf unu maskesi:

Örneğin bir yemek kaşığı kadar yulaf ununun içine yaklaşık yarım fincan kadar su ilave ederek pişirin. Un kıvamını aldıktan sonra ılımasını bekleyerek siyah noktaların üzerine uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruyan cildinizi su ile durulayın. Birde aspirin ve karbonat maskesi uygulayarak siyah noktaların geçmesini sağlayabilirsiniz. Uygulaması ve hazırlaması oldukça basit olmaktadır.

Aspirin ve karbonat maskesi:

1 adet aspirini toz haline getirerek karbonata ilave edilir daha sonra üzerine bu karışımı kıvama getirecek kadar su ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırlanan karışımı yüzünüzde siyah nokta olan yerlere sürün ve kurumasını bekleyin. Kurudukça yüzünüzün gerildiğini hissedeceksiniz ve dökülme başladıktan yaklaşık 2 dk sonra yüzünüzü yıkayın. fakat bu maskeyi uygulamadan önce buhar banyosu yapmanız iki kat daha fark etmesini sağlayacaktır

Bal maskesi:

Siyah noktaların geçirilmesinde kullanılan bal maskesi olmaktadır. Bal cilt besleyici ve nemlendirici özelliği fazla olan bir besin kaynağıdır. Bir tatlı kaşığı kadar bal alıp yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra kuruduktan sonra yüzünüzü kağıt havlu ile ıslatarak silin. Cildinizde ki matlaşmış siyah noktalardan kurtulduğunuzu anlamış olacaksınız.

Birde siyah nokta geçirilmesi için yaz kış demeden güneş kremleri kullanılmalıdır. Fakat krem markası seçerken dikkat edilmeli ve  daha etkili olan zink oksit ve titanyum oksit içeren ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca soğuk havalarda bile dışarı çıkarken güneş kremi uygulandıktan sonra çıkılmalıdır.

Örneğin dışarı çıkmadan 30 dakika önce kullanılan krem etkisini daha iyi sağlamaktadır. Ayrıca uyumadan önce cildinize E vitamini uygulayın. E vitamini cilde bol miktarda antioksidan sağlayarak leke oluşumunu önler ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir. Cilde günde iki kere uygulanan Hint yağı koyu noktaların açılmasını sağlamaktadır.

Ayrıca günlük 10 bardak su içmek ciltteki fazla yağların atılmasını sağlayarak siyah noktaları geçirir. Pamuk yardımıyla sütü siyah nokta olan yerlere uygulayın. Yıkamadan önce 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Bu işlemi günde iki kere 6 hafta boyunca uygulamak sizi siyah noktalardan kurtarır. Birde uygulanan tüm tedaviler sonrasında giderilmeyen siyah noktalar doktor tarafından ilk olarak ilaç ile giderilir. Daha sonra oluşan siyah nokta yerleri lazer sayesinde küçültülerek azalmasını sağlanmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Çözümler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status