Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Günümüzde bireylerin hekimlere sıklıkla başvurdukları rahatsızlıklardan biri; geçmeyen boğaz ağrısıdır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan bu sorun; bireylerin sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkiler. Uzmanlara göre, boğaz ağrısının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Boğaz ağrısının başlıca nedenleri ise; bakteriler ve virüslerdir. Fakat sinüzit, akciğer rinit ve enfeksiyonları, reflü, larenjite ve tümörler de boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Üst solunum rahatsızlıklarına bağlı olrak ortaya çıkan boğaz ağrıları, enfeksiyon kapma durumuna göre bulaşıcı da olabilir. Bazı bakteriler, boğazda oluşan enfeksiyonun bulaşıcı hale gelmesi oranını yükseltir. 

Boğaz ağrısına neden olan hastalıklar nelerdir?

Üst solunum yolu rahatsızlıkları, kızamık, suçiçeği, soğuk algınlığı, krup hastalığı sebebi ile boğaz ağrısı şikayeti ortaya çıkabilir. Yine; bademcik iltihaplanması, epiglotit bakterisi enfeksiyonu, difteri gibi hastalıklar da boğaz ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Boğaz Ağrısı Sebepleri

İrritasyon: Özellikle soğuk havalarda, ev ısıtılma sistemine bağlı olarak oda içerisindeki havanın boğazı kurutması, sabahları uyandığınızda boğaz ağrısı hissetmenize neden olabilmektedir. Burun tıkanıklığı rahatsızlığı yaşayan bireyleride de boğaz kuruluğuna bağlı olarak boğaz ağrısı sorunu ortaya çıkar.

Bakteriler: ’Strep’ adındaki bakteriden kaynaklı olarak boğaz ağrısı sorunu ortaya çıkabilir. Bu bakteri diğer hastalıklarında da ortaya çıkmasına nende olur. Strep bakterisinden meydana gelen iltihaplanmanın antibiyotikler yardımı ile tedavi edilmesi gereklidir. 

Alerji: Alerjik sinüzit ve saman nezlesine bağlı olarak, üst solunum şikayetleri baş gösterebilir ve boğazda ağrı hissi meydana gelebilir. Küf ve çiçek tozuna, kedilere, köpeklere alerjisi ola bireylerde de boğaz ağrısı şikayeti gözlemlenir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status