Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri; pelviste vücudu terk etmeden önce idrarı depolayan içi boş bir organ, mesanede başlar. İdrar kesesi kanseri olarak da adlandırılır.

Vücudun mesane bölgesi anatomisi hakkında bilgi sahibi olmak, mesane kanserini anlamaya yardımcı olabilir. İdrar, böbrekler tarafından yapılır ve üreter adı verilen idrar borusu ile mesaneye taşınır. Yetişkin bireylerde mesane ortalama iki bardak idrar tutabilir. İdrar yaparken, sıvı, idrar üretra yoluyla mesane dışına itilir. Kadınlarda üretra oldukça kısa bir tüptür. Erkeklerde üretra daha uzundur.

Mesane duvarı birkaç katmandan oluşur. Çoğu mesane kanseri; üreter, mesane, üretra ve böbreklerin kısımlarını çizen, ürotelyum denilen bir katmandan başlar. Kanser, mesanedeki diğer hücre türlerinde de gelişebilir. Bu kanser türü herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir; ancak genellikle yaşlı kişileri etkiler.

Mesane kanserlerinin büyük çoğunluğu, kanserin tedavi şansı yüksek olduğu erken bir evrede teşhis edilir. Bununla birlikte, erken evre mesane kanseri bile tekrarlama olasılığı yüksek sayılır. Bu sebeple, mesane kanserinden kurtulan kişilerde kanserin yeniden nüksetme olasılığını araştırmak amacıyla tedaviden sonra sıklıkla takip testlerine tabi tutulurlar.

Ayrıca Bakınız: Mesane Kanseri Hakkında Bilgi

Mesane Kanseri Türleri

Mesane kanseri çeşitleri şunları içerir:

Transizyonel hücreli (ürotelyal) karsinomu: Bu tür, mesane kanserlerinin yaklaşık yüzde 95’ini oluşturur. Bu tip kanser hücreleri, mesanenin iç kısmını kaplayan ürotelyal hücrelere benzemektedir. İki alt türü vardır:

Papiller karsinom: Bu tip, mesanenin iç yüzeyinden içi boş merkeze doğru büyür. Çoğu zaman, bu tümörlere “noninvaziv papiller kanserler” denir. Yani, mesane duvarının daha derin katmanlarına doğru büyümediği anlamına gelir. Düşük dereceli olduğunda, düşük malign potansiyelli “papiller neoplazmı” olarak adlandırılabilirler ve tipik olarak çok iyi bir sonuca sahiptirler.

Düz (flat) karsinom: Bu tip, ürotelyumdan mesanenin merkezine doğru büyümemektedir. Aksine, düz karsinomlar mesane duvarının yüzeyinde kalır. Düz karsinom, ürotelyum ile sınırlıysa; buna “non invaziv düz karsinom” veya “düz karsinom in situ” denir.

Mesane kanserinin nadir türleri şunlardır:

Skuamöz hücreli karsinom: Genellikle teşhis konulan mesane kanserlerinin yaklaşık yüzde 1 ila 2’sini oluşturmaktadır. Skuamöz hücreler, deri yüzeyindeki düz hücrelere benzemektedir. Mesanenin neredeyse tüm skuamöz hücreli karsinomları invazivdir.

Adenokarsinom: Mesane adenokarsinomu, kolon kanserlerinde görülen bez oluşturucu hücrelere yakından benzemektedir. Mesane kanserlerinin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturur.

Küçük hücreli karsinom: Teşhis konulan tüm mesane kanserlerinin yüzde 1’den azını oluşturan son derece nadir bir hastalıktır. Mesane kanserinin bu tipi sinirlere benzer nöroendokrin hücrelerden başlar.

Sarkom: Mesane duvarının kas tabakasında başlayan çok nadir bir mesane kanseri türüdür.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status