Mide Fıtığı (Hiatus Hernisi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mide Fıtığı (Hiatus hernisi) Nedir?

Mide fıtığı; hiatus adı verilen diyaframda bulunan açıklıktan, mide üst bölümüne doğru zorlanması sonucu oluşur. Aynı zamanda, “hiatal herni” olarak da adlandırılır. Diyafram normalde yemek borusunun (özofagus) mideye bağlanması için geçtiği küçük bir açıklığa (hiatus) sahiptir. Mide bu açıklıktan yukarı doğru itilebilir ve mide fıtığına neden olabilir.

Çoğu durumda, mide fıtığının küçük olması sorunlara neden olmaz ve doktorunuza başka bir rahatsızlık şikayetiyle başvurarak bu rahatsızlığı tespit edilmediği sürece, mide fıtığı sorununuz olduğunu bilmeniz olası değildir.

Ayrıca Bakınız: Fıtık Nedir?

Ancak, mide fıtığının büyük olması, gıdalar ve asidin yemek borusuna geri doğru gitmesine izin verebilir ve mide yanması sorununa yol açabilir. Kişisel bakım önlemleri veya ilaçlar, sıklıkla bu semptomları giderebilir; ancak çok büyük mide fıtığı bazen ameliyat gerektirir.

Mide Fıtığı (Hiatus hernisi) Belirtileri

Mide fıtığı vakalarının çoğunda, hiçbir belirti veya semptom görülmez. Bununla birlikte, mide fıtığının büyük olması aşağıda listelenen belirtilere ve semptomlara neden olabilir:

  • Mide ekşimesi
  • Geğirme
  • Yutma güçlüğü
  • Göğüs veya karın ağrısı
  • Özellikle yemeklerden sonra tokluk, doluluk hissi
  • Kan kusma ya da siyah renkli dışkı (gastrointestinal kanamayı işaret edebilir)

Yukarıda yer alan belirtilerden biri veya daha fazlası hakkında geçmeyen şikayetleriniz varsa ve bu semptomlar sizi endişelendiriyorsa, doktor randevusu alınız.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status