Anjiyo Sonrası Komplikasyonlar

Sigara ve tütün mamullerinin kullanımının artması ile günümüzde birçok damar tıkanıklığı, damar serleşmesi ve damarın daralması gibi sorunlar olmaktadır. Bu sorunların devamı da damar anjiyosu ile gelmektedir. Tabi anjiyo sonrası bazı komplikasyonlar da oluşmaktadır. Bazı kişilerde bu komplikasyonlar belirli olur iken bazı kişilerde net olmaz. Ciddi komplikasyonlar ortaya çıktığında bu durum hasta kişide bir başka soruna da neden olabilmektedir.

Anjiyo sonrası olabildiği gibi anjiyo sırasında da bazı komplikasyonlar oluşmaktadır. Doktor kontrolü altında olduğu için bu komplikasyonlar hemen belirlenir ve gerekli tedavi uygulanır. Bu sayede başka rahatsızlığın ortaya çıkma nedeni büyük bir şekilde önlenir.

Ufak derece ve beklendiği gibi anjiyo komplikasyonları olması gayet doğaldır. Sonrasında oluşan yan etkiler büyük dereceye ulaşır ise kesinlik ile doktora başvurulması gerekir. Aksi takdirde beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Anjiyo Ve Görülen Komplikasyonlar

Anjiyo sonrasında görülenlerde kızarıklık, şişme, morarma ve kabarıklık oldukça yaygındır. Bunların gerçekleşmesi de anjiyo sırasında hastaya verilen kimyasal ilaçların bağışıklık sistemi ile savaşmasının sonucudur. Şişmenin büyüklüğü yumurta kadar veya daha büyük olursa ayrı komplikasyonlara neden olabilir. Kızarıklık, morarma ve kabarıklık da yayılmaya başlarsa doktora danışmak gerekir.

Anjiyo sırasında aşırı kanama meydana gelmektedir. Tabi hasta gözetim altında olduğu için bu komplikasyona çözüm bulunmaktadır. Özellik ile kasıktaki damardan yapılan anjiyoda bu durum sık rastlanır. Anjiyo sonrası kanama gerçekleşir ise ve hasta da gözetim altında olmaz ise, bu durumu muhakkak doktora bildirmelidir.

Anjiyo sonrasında ağrı ve uyuşma gibi komplikasyonlar da görülmektedir. Bu durumun olması beklendiği için doktor tarafından ağrı kesici ve gereken ilaçlar hastaya verilecektir. Ancak ağrı ve uyuşma yayılmaya başlar ise veya şiddeti oldukça artar ise başka komplikasyonlara neden olabilir. Bu yüzden doktora haber verilmesi gerekir.

Anjiyo Sonrası Komplikasyonlar

Midede rahatsızlık, kusma, baş dönmesi, ishal ve gözlerde kararma gibi komplikasyonlar da sıklık ile karşılaşılan ve beklenen sendromlardır. Bu semptomların süresi geçicidir. Tabi doktorun tavsiye ettiği şeylere ve verdiği ilaçlara uyularak bunlar ortadan kaldırılır.

Böbrek yetmezliği veya böbrek yetmezliği riski olan kişiler anjiyo öncesinde bunu doktora belirtmelidir. Uygulama esnasında kullanılan ilaçların etkisi ile böbrek yetmezliği olabilir. Doktorun haberi olduğu zaman anjiyo sonrası ek ilaç veya beslenme programı verecektir, bu sayede buna uyarak bu riskin önüne geçilebilir.

Anjiyo Komplikasyonlarını Önlemek

Anjiyo sırasında ve sonrasında komplikasyonların çıkması beklenen şeylerdir. Anjiyo işlemini yapan doktor komplikasyonları aza indirmek için belirli tavsiyeler ve ilaçlar verecektir. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanarak, diyet programın düzenli olarak yerine getirerek ve belirttiği fiziksel aktivitelere yaparak veya kaçınarak, doğacak olan komplikasyonlar en aza indirilecektir. Eğer beklenmedik bir sendrom ortaya çıkar ise veya beklenen komplikasyonların süresi ve etkisi uzun sürer ise doktora danışarak bu sorunların çözümü sağlanabilir ve bu sayede etkisi uzamaz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status