Mide Kanseri Neden Olur? Tipleri Nelerdir?

Mide Kanseri Sebepleri

Mide kanseri nedenleri hakkında henüz net bilgi mevcut değildir. Ancak, tütsülenmiş ve tuzlanmış gıdaların fazla tüketilmesi ile mide kanseri arasında güçlü bir ilişki vardır. Gıdaların saklanması amacıyla soğutucu kullanılmasının dünya çapında artması ile birlikte, mide kanseri oranları azalmıştır.

Genel olarak kanser, bir hücrenin DNA’sında mutasyon meydana geldiğinde başlar. Mutasyon,  hücrenin artan bir hızla büyümesine, bölünmesine normal bir hücre gibi ölmesi yerine yaşamaya devam etmesine neden olur. Biriken kanserli hücreler tümör kitlesi oluşturarak yakınlardaki yapıları istila edebilirler. Ve kanser hücreleri tümörden koparak vücuda yayılabilirler.

Ayrıca Bakınız: Mide Kanseri Belirtileri

Mide Kanseri Türleri

Tümörü oluşturan hücreler mide kanseri türünü belirler. Mide kanseri hücrelerinin türünün bilinmesi, tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olur. Mide kanseri türleri şunları içerir:

Adenokarsinom: Glandüler hücrelerde başlayan kanser türüdür. Midenin iç hattını oluşturan glandüler hücreler, midenin astarını asidik sindirim sıvılarından korumak için koruyucu bir mukus tabakası salgılarlar. Adenokarsinom, tüm mide kanserleri vakalarının büyük çoğunluğunu oluşturur.

Lenfoma: Kanser bağışıklık sistemi hücrelerinde başlar. Mide duvarları kanseri geliştirebilecek az sayıda bağışıklık sistemi hücresi içerir. Mide lenfoması oldukça nadir görülür ve tüm mide kanseri vakalarının yaklaşık %4’ünü oluşturur.

Karsinoid Tümör: Hormon üreten hücrelerde başlayan kanser türüdür. Mide karsinoid kanseri nadir görülür ve bu tümörler genellikle farklı organlara yayılmaz.

Gastrointestinal Stromal Tümör: Kanser, sinir sistemi dokularında başlar. Gastrointestinal stromal tümör (GİST) midenin içinde bulunan belirli sinir sistemi hücrelerinde ortaya çıkar. Mide kanserinin nadir görülen bir türüdür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status