Kanser Tedavisinde Diyabet ve Hipertansiyon İlaçları

Diyabet ilaçları ve antihipertansif ilaçların kombinasyonu kanser hücreleriyle etkili bir şekilde mücadele edebilir. Yapılan son bilimsel araştırmalarda, spesifik kanser hücrelerinin bu ilaç kombinasyonuna tepki verdiği bildirilmiştir.

Diyabet ilaçları ve antihipertansif bir ilacın kombinasyonu etkili bir şekilde kanser hücreleriyle savaşabilir. Basel Üniversitesi Prof. Michael Hall liderliğindeki araştırma ekibi, spesifik kanser hücrelerinin bu ilaç kombinasyonuna tepki verdiğini bildirmiştir.

Metformin, tip 2 diyabet tedavisinde en çok reçete edilen ilaçtır. Kan şekeri düşürücü etkisinin yanı sıra anti kanser özellikleri de gösterir. Bununla birlikte, her zamanki terapötik doz kanseri etkili bir şekilde mücadele etmek için çok düşüktür. Ayrıca çalışma ekibi beklenmedik bir keşif yaparak, antihipertansif ilaç olan syrosingopine, metforminin anti kanser etkinliğini güçlendirdiği anlaşılmıştır.

Daha yüksek dozlarda, antidiyabetik ilaç kanser hücrelerinin büyümesini engeller, ancak istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, araştırmacılar, metforminin anti-kanser etkisini artıp arttırabilecekleri konusunda binlerce ilacı taramıştır. Bu taramadan bir favori ortaya çıktı: Syrosingopine, antihipertansif bir ilaç. Çalışmanın gösterdiği gibi, bu iki ilacın kokteyli çok çeşitli kanserlerde etkilidir.

Malign karaciğer kanseri olan farelerde, tedaviden sonra karaciğer büyümesi azaldığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca tümör nodülleri sayısı daha azalmıştır. Bazı hayvanlarda ise tümörler tamamen kaybolmuştur. Tümör hücrelerindeki moleküler süreçlere bir bakış, ilaç kombinasyonunun etkinliğini açıklar: Metformin, kan şekeri seviyesini düşürür, aynı zamanda mitokondri hücresinin enerji fabrikalarında solunum zincirini de engeller. Antihipertansif ilaç olan syrosingopine, diğer şeylerin yanı sıra şekerlerin bozunmasını da engeller.

Böylece, ilaçlar hücre için enerji sağlayan hayati süreçleri keser. Artmış metabolik aktiviteler ve hızlı büyüme nedeniyle; kanser hücreleri enerji arzı azaltıldığında onları aşırı derecede savunmasız hale getiren, özellikle yüksek bir enerji tüketimine sahiptir.

Aynı etki tarzıyla bir dizi başka bileşiğin test edilmesiyle, bilim adamları mitokondriyadaki solunum zincirinin engellenmesinin anahtar bir mekanizma olduğunu gösterebilir. Bunlar aynı zamanda antihipertansif ilaçla birlikte kanser hücresi gelişimini de azaltabilir.

Bu bilimsel çalışma, tümör hücrelerinin enerji ihtiyaçlarını hedefleyen kombinasyon senaryolarının gelecekteki klinik uygulamaları için etkilere sahip olabilir.

Kaynaklar:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161227083500.htm

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status