Pankreas Kisti Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Pankreas Kisti Tedavisi

Aktif izlem veya tedavi; sahip olduğunuz kistin türüne, boyutuna, karakteristiğine ve belirtilere neden olup olmadığına bağlıdır.

Aktif İzlem

İyi huylu (benign) bir psödokist, hatta büyük bir psödokist, hastayı rahatsız etmediği sürece yalnız bırakılabilir. Seröz kistadenoma, nadiren kansere dönüşür. Bu yüzden, herhangi bir semptoma veya büyümeye neden olmadığı sürece yalnız bırakılır. Ancak tüm pankreas kistleri izlenmelidir.

Kist Drenajı

Rahatsız edici belirtilere neden olan veya daha büyük bir psödokist drene edilebilir. Endoskop adı verilen küçük bir esnek tüp, ağzından mideye ve ince bağırsağa geçirilir. Endoskop, ultrason probu ile donatılmıştır. Bu prosedür, endoskopik ultrasonografi (EUS) olarak adlandırılır ve ardından kistin boşaltılması yani drenajı gerçekleştirilir. Bazen deri yoluyla drenaj gereklidir.

Pankreas Kisti Ameliyatı

Ağrı veya diğer semptomlara neden olan büyük bir psödokist ya da seröz kistadenomanın çıkarılması için ameliyat gerekebilir. Pankreas kistlerinin diğer türlerinin genellikle kanser riski nedeniyle cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Pankreatitiniz devam ediyorsa, psödokist nüksedebilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status