Permadan Sonra Saç Yıkanır Mı?

Seksenli yılların modası olan permalı saçlar, kıvırcık saç modeli kullanmak isteyen bayanların tercih ettiği saç modellerinden biridir. Uzun süreli kalıcı kıvırcıklık sağlayan perma tekniği ile saçlarınız dalgalı ve kıvırcık bir forma kavuşur. İlk defa perma yaptırmak isteyen bayanlar ise, saçlarını perma yaptırdıktan sonra yıkayıp yıkayamayacakları konusunda kararsız kalabilirler. Perma yaptırıp eve gelince, saçlarınızda bu işlem süresince kullanılan ilaçlar sebebi ile ağır bir koku olabilir. Bu koku birkaç gün sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle de eve gelir gelmez permalı saçlarınızı yıkamak isteyebilirsiniz.

Saçlarınıza perma yaptırdıysanız, kuaför salonundan eve geldikten sonra bu saç şekillendirme işleminin üzerinden en az 24 saat geçmesini bekleyin. Saçınızdaki koku sizi rahatsız etse de saçlara perma yaptırdıktan sonra bir gün boyunca saçların yıkanmaması kuaförler tarafından önerilir. Bunun yanı sıra saçlarınızı taramak gibi başka bir işlem uygulamamanızı tavsiye ediyoruz.

Saçlarına perma yaptıran kadınların, saçları istedikleri kıvırcıklığa ulaştıktan sonra, daha etkili bir sonuç elde etmek için 3 gün yıkamamaları önerilir. Birçok kuaför perma sonrasında 72 saat boyunca saçların yıkanmamasını söyler. Saçlarınızı perma sonrası ilk yıkamadığınızda ise sıcak su yerine ılık su kullanmanız çok daha iyi olur.

Saçlarınıza perma yaptırdıktan sonra 3 gün süre ile bekleyin. Saçlarınızı permalı saçlar için satılan ya da yıpranmış saçlara özel tasarlanan şampuanları kullanarak yıkamanızı öneriyoruz. Bunun nedeni ise perma işleminin saçın doğal yapısına hasar vermesidir. Saçlarınıza bakım yaparak canlılığını artırabilir ve hasarı azaltabilirsiniz. Perma yapılırken kuaför salonunda kullanılan kimyasallar saç tellerini güçsüzleştirir ve saç tellerinin incelerek kopmasına yol açar. Saç telleri zayıflar ve daha ince hale gelir. Perma sonrası saçlarda kuruluk da söz konusu olabilir. Kullandığınız şampuanın daha organik ve az kimyasal içeren bir ürün olması iyi bir seçenektir.

Perma yaptırdıktan sonra saçlar taranır mı?

Bu soru da permalı saçlarına kavuşan kadınların aklına takılan bir diğer sorudur. Saçlarınızı ilk yıkama, yani 3 gün sonunda yıkarken tarayabilirsiniz. İlk üç gün saçlarınızı taramamanız daha iyidir. Saçlarınızı tararken ise geniş dişli bir tarak tercih edin. Hatta perma tarakları her yerde satılmaktadır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu yardımıyla nazikçe kurulayın. Permaya zarar vermemesi için saç kurutma makinesi kullanmanızı öneririz. Saç kurutma makinesi, perma sonrası kuruyan saç yapısını daha da inceltebilir ve saçlarınızı iyice yıpratabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status