Pilates Nedir? Kısaca Bilgiler

Pilates, vücut kaslarının çalışması ve esnemesini sağlayan, beden egzersizlerinden oluşan ve daha fit bir görünüme kavuşmamıza yardımcı olan egzersiz sistemidir. İlk defa Joseph Pilates tarafından geliştirilen bu egzersiz programı ardından tüm dünya genelinde popülarite kazanmaya başladı. Özellikle ülkemizde Ebru Şallı sayesinde bu sporu çoğumuz ilk defa duyduk. Yıllar geçtikçe açılan pilates merkezleri ve yapılan televizyon programları ile birlikte pilatesin ne olduğunu daha iyi kavramaya başladık. Artık hemen herkesin bildiği bir egzersiz çalışması halini aldı. Ülkemizde her geçen gün yepyeni pilates hocaları yetişmektedir.

20.yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilen fiziksel fitness sistemi olarak bildiğimiz pilates her yaştan insanın ilgi duymaya başladığı bir egzersizdir. Pilates programı ilk başlarda yaralılara rehabilitasyon merkezinde ve 1. Dünya Savaşı sıralarında uygulanmıştır. Bu dönemlerde germe güçlendirme, anahtar kasları stabilize ederek yaralıları sağlığına kavuşturmak amacıyla uygulanan pilates sistemi şu anda dünya genelinde en popüler ve her yaştan insanın en çok tercih ettiği sporu olmayı başarmıştır. Özellikle kadınların sıkı bir vücuda sahip olmak için tercih ettikleri pilates düzenli olarak yapıldığında, istenilen ideal görünüme kavuşulabilir.

Pilates; bedenimizi harika bir şekilde çalıştırmak amacıyla doğru hizalama, merkezleme, konsantrasyon, kontrol, hassasiyet, doğru nefes gibi temel pilates teknikleri ve prensiplerinden meydana gelmektedir. Bu egzersiz programı temelde vücudun ‘güç merkezi’ olarak düşünülerek, çekirdek bir odak vardır. Çekirdek (kollar ve bacaklar olmadan) omuz ve pelvis arasındaki bölgedir. Egzersizler bu bölgede yer alan kasları kapsar.

Pilates çalışma prensibinde beden kontrolü 8 ilkeye dayanmaktadır. Gevşeme, nefes, hiza, merkezleme, koordinasyon, flowing hareketleri ve dayanma gücü olarak bu sekiz ilkeden oluşan pilates düzenli olarak yapıldığında tüm kas sistemini çalıştırır. Egzersiz hareketleri kontrol ve teknik gerektirir. Daha az ve hassas egzersizlerden oluşan pilates hareketleri, zihinsel ve fiziksel sağlık için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yeni başlayanlar için önerilen pilates hareketleri şunları içerir:

  • Pilates Göbek Hareketi: Yere uzanın ve bacaklarınızı havaya kaldırın. Ardından ellerinizle ayak uçlarına doğru uzanabildiğiniz kadar esneme hareketi yapın. İçinizden sekize kadar sayarak yine eski halinize geri gelin.
  • Pilates Gerinme Hareketi: Yere sırt üstü yattıktan sonra kollarınızı dik bir şekilde havaya kaldırın. Nefesinizi aldıktan sonra verirken kol ve bacakları yukarı doğru esnetin.
  • Pilates Bacak Hareketi: Sırt üstü olarak kollarınızı ve ayaklarınızı yere koyun. Beliniz yukarıda olsun. Bu gergin pozisyonda dururken ayaklarınızı sırayla yukarı doğru kaldırıp, indirin.
  • Pilates Kalça Hareketi: Yere oturduktan sonra ellerinizi gergin şekilde sırt arkaya uzatın. Elleriniz zemine değmeye çalışsın. Bacaklarınızı sırayla havaya kaldırıp, sağa sola hareket ettirin.

Yukarıda yer alan pilates hareketlerini düzenli olarak uygulayarak, başlangıç aşamasında vücut kaslarınızın esnemesini ve daha ileri egzersiz hareketlerine hazırlık sağlanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status