Anjiyo Olduktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aslında anjiyo kalp damarlarında tıkanıklık olduğunda kolaylıkla damarların açılmasını sağlayan kolay bir işlem olarak bilinmektedir. Fakat ne kadar kolay olursa olsun nihayetinde tıbbi bir işlemdir. İnsanlarda kalp damarlarının açılımı için yapılan bu işlemden sonra mutlaka kişinin kendisine bir miktar bakım süresi ayırması gerekmektedir.

Bu bakım süresi kişinin yaşına ve geçirdiği rahatsızlığın orantısına göre verilmektedir. Bazı hastalarda anjiyodan sonra bir hafta bakım yapılması ve hastanın dinlenmesi gerekirken bazı hastalarda ise anjiyodan sonra 24 saat dinlenilmesi ve bakım yapılması yeterlidir. Çoğu hasta anjiyo işleminin ertesi günü işinin başına dönerek çalışmasına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Hastane Yatışı Gerekli Mi?

Anjiyo yapılan hastalar genellikle hastaneye yatışı yapılmadan eve yollanabilen hastalardır. Fakat bir kısım hasta ise bir müddet hastanede gözlem altında tutulabilir. Hastanede gözlem altında tutulan hastalar genellikle kalp krizi geçirdiği için veya kalbi ile alakalı bir sorun için kalp anjiyosu olmuş kişilerdir. Bu kişiler için mutlaka hastanede bir müddet bakım ve kesinlikle evde bir müddet zaman bakım gerekir.

Anjiyosu kalbi ile alakalı bir sorun için yapılmamış, sadece tetkik için yapılmış hastalar anjiyo yapıldıktan hemen sonra evlerine dönen hastalardır. Bu hastalar anjiyo yapıldıktan sonra hemen evelerine dönebilir ve anjiyo yapıldığının ertesi gün işe başlayan hastalardır. Bu hastalarda genellikle anjiyo ile ilgili hiçbir komplikasyon görülmemektedir.

Evde Bakım

Anjiyo hastalarının iki kısma ayrıldığını söylemiştik. Birisi geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden anjiyo olan kişi diğeri de tetkik amaçlı anjiyo olan kişi idi. Buna göre biz anjiyo olma sebebi bir hastalık veya kalp krizi olan hastanın evde nasıl bakılması gerektiğini anlatalım. Anjiyo olan kişiye evde bakım için neler yapmalı ve anjiyo yapılan kişinin evde bakımı nasıl olmalıdır?

Anjiyo Olduktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğer hasta kol bileğinden anjiyo olmuş ise 3 gün kadar kesinlikle ağır bir yük kaldırmamalıdır. Hasta anjiyo olduktan sonra beslenmesine çok fazla katı gıdalarla değil sıvı gıdalarla devam etmelidir. Komplikasyon oluşumuna karşı mutlaka doktor tarafından verilmiş olan ilaçlar kullanılmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status