Sinüzit En Çok Kimlerde Görülür?

Sinüzit akut ve kronik olarak ikiye ayrıldıktan sonra, istatistikler doğrultusunda neredeyse çocuk yaştan yetişkin yaşa hatta ileri yaşlılık evresine kadar her yaş grubunda görülebilecek bir hastalıktır.

Çocuklarda sinüzit hastalığı daha az tespit edilmektedir ve çoğu zaman başka hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Özellikle 5-6 yaş gruplarında sinüsler tam olarak oluşmadığı için tanım itibariyle sinüzit çok karşılaşılan bir tablo olmamaktadır.

Ergenlik dönemi itibariyle sinüsler oluşumunu tamamlamaya başlar. Bu dönemden sonra sinüzit hastalığı teşhisleri yaygın olarak yapılmaktadır. Sinüzit en çok ergenlik döneminde ve orta yaş grubunda görülmektedir.

Kronik yani müzminleşmiş sinüzit üzerinde duracak olursak, burun içerisinde bir takım anatomik problemleri olan, bazı yapısal bozukluklara sahip kişilerde de sinüzit hastalığı ile sıkça karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla bu tip sorunları erken tespit edip, zamanında tedavi olmakla kronik sinüzitin önüne geçmek mümkündür.

Kısaca yorumlamak gerekirse; sinüzit, her yaş grubunu etkileyen, akut veya kronik olarak ortaya çıkabilen önemli bir kulak burun boğaz hastalığı diyebiliriz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status