Sinüzit Yüzde Şişlik Yapar Mı?

Sinüs enfeksiyonu belirtilerinden biri yüz şişmesi ile ilişkili baş ağrısı, yüzde hassasiyet, basınç veya burun tıkanıklığıdır. Bu belirtiler genelde alın ve göz etrafında meydana gelir. Sinüzit hastalarının genel şikayeti kaşların yukarısında ve alnın orta kısmında dolgunluk hissi ve basınçtır. Yine göz çevresinde ve gözaltında da şişlikler meydana gelebilir. Hatta kronik sinüzit hastaları uzun yıllar boyunca tedavi olmazlarsa, gözaltlarında torbalar belirgin bir hal alabilir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, yüzün farklı alanlarında veya gözaltlarında sinüslerden kaynaklı basınç ve ağrı sinüzit hastalığının temel belirtilerdir.  Sinüslerde bakteriyel enfeksiyon oluşması sebebiyle yüz ağrısı meydana gelebilir. Eğer bir haftadan uzun süre yüzde şişlik ve ağrı devam ederse, sinüzit için burun yıkama yöntemleri ve ilaçlar yanıt vermeyebilir.

Sinüzit hastaları bazen güne şişmiş bir yüz ile uyanabilirler. Uyurken sinüslerdeki basıncın bir sonucu olarak bu durum ortaya çıkabilir. Yüzde şişlik, minör ve majör tıbbi durumlardan da kaynaklı olabilir. Yüzde şişlik ve basıncın yaygın nedenlerinden biri sinüslerin tıkalı olmasıdır. Tabi, altta bazı sağlık sorunları da yatabilir. O nedenle, yüzde şişlik uzun süre devam ediyorsa bir doktora danışılmalıdır.

Akut bakteriyel sinüzit: Yüzde ağrı, şişlik ve basınç 7 ila 10 gün süreyle devam eder. Genelde antibiyotikler yanıt verir.

Kronik sinüzit: Yüz ağrısı, şişlik ve basınç en az 12 haftayla sürebilir ve koku alma duyusu da azalır. Antibiyotikler bu semptomlara yanıt vermeyebilir.

Sinüzit teşhisi için doktora gittiğinizde, doktor burun ve elmacık kemiği alanında şişlik olup olmadığını inceleyecektir. Yüzde şişlik ve dolgunluk hissi genellikle sabahları daha belirgindir. Bu semptomlar neticesinde, muayene edilen hastalara uygun bir tedavi yöntemi belirlenir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status