Evde Uygulayabileceğiniz 18 Sinüzit Tedavisi

Boğaz ve burun ile bağlantı olan küçük ve içi hava dolu boşluklar, sinüs boşlukları olarak adlandırılır. Bu boşluklar, mukusun akciğerlere ulaşmasını durdurmaya yardımcı olurlar. Bu şekilde enfeksiyonları da engellemektedirler. Sinüs boşluklarına iltihap yerleştiğinde sinüzit hastalığı ile yüzleşmek zorunda kalırız. Akut ve kronik olmak üzere iki tür sinüzit vardır. Virüsler, soğuk algınlığı ve bakteriler akut sinüzitin başlıca nedenleridir. Kronik sinüzitin ardındaki temel nedenler ise; toksinler, sigara, çevre kirliliği, soğuk algınlığı ve alerjidir. Hastalığın yaygın belirtileri yüzde şişlik, hassasiyet ve ağrıdır. Bazı hastalar koku almakta zorlanabilirler. Ağız kokusu, yorgunluk, öksürük, ateş ve baş ağrısı hastalığın diğer belirtileridir.

Sinüs enfeksiyonu aşağıda yer alan basit ev uygulamaları ile tedavi edilebilir. Sinüzit hastalığının neden olduğu tüm bu semptomları hafifletmek için aşağıda yer alan 20 yöntemi deneyebilirsiniz.

1. Su Kaybını Önleyin

Bol su içmek ve vücudun susuz kalmasını önlemek, sinüs hastalığının bazı semptomlarını yatıştırmaya yardımcı olur. Sinüs boşluklarında biriken mukus tabakasının incelmesini ve akmasını sağlar.

 • Şekersiz meyve suları ve bitkisel çaylar için.
 • Kafeinli içecekleri fazla tüketmemeye özen gösterin ve alkolden olabildiğince uzak durun.
 • Sigara içmek; iltihaplı ve kalın mukus tabakasıyla dolu sinüslerde su kaybına neden olabilmektedir. Sigara içen kişilerde sinüzit hastalığı daha kötü semptomları beraberinde getirebilir.

2. Buhar Banyosu Yapın

Buhar banyosu yapmak, sinüzit hastalığı için en etkili ev uygulamalarından biridir. Mukus tabakasının erimesine yardımcı olur ve sinüslerde rahatlama sağlar.

 • Derin bir kap içerisine kaynamış su dökün ve içerisine nane ya da okaliptüs gibi mentollü yağlardan birkaç damla akıtın.
 • Yüzünüzü suyun üzerine eğin ve başınızın üzerine havlu örterek buhar banyosu yapın.

3. Siyah Üzüm Çekirdeği Ekstresi

Siyah üzüm; ağrı ve iltihaplara iyi gelen meyvelerden biridir. Siyah üzüm çekirdeği özü ise mikrobiyal toksinleri engeller ve mukus tabakasının temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kalp hastalıklarına, kilo kaybına ve sinüzite iyi gelen bir meyvedir. Besin değerleri oldukça zengindir. Vücudun kalori yakmasına yardımcı olur. İştahınızı etkili bir şekilde kontrol eder.

 • Üzüm çekirdeklerini ezerek, özünü çıkarın.
 • Doğa antibiyotik olan siyah üzüm çekirdeği özünü yiyerek, sinüzit semptomlarını hafifletebilirsiniz.

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesi sağlığa pek çok faydası olan doğal bir antibiyotiktir. Aynı zamanda sinüsler için çok etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Cilt ve saç bakımında oldukça etkilidir. Sinüslerden mukusun akmasını kolaylaştırır.

 • Çay veya sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave ederek, mukus tabakasının incelmesini sağlayabilirsiniz.

5. Zerdeçal

Zerdeçal kökü genellikle Orta Doğu ve Hint yemeklerinde kullanılır. Zerdeçal kökü hoş kokusuyla yemeklere lezzet veren bir baharattır. Bu baharat aynı zamanda antioksidan bakımından zengindir ve antibiyotik özelliği de bulunur. Şifa verici bir bitkidir. Antiseptik ve ağrı kesici özelliklerinin yanı sıra antienflamatuar ve antifungal özellikleri ile de bilinir. Yani; mantarlar, bakteriler ve iltihaba iyi gelir. Tırnak mantarı tedavisinde de kullanılmaktadır.

 • Zerdeçalı öğüttükten sonra çayını içebilirsiniz.
 • Sıcak süt içerisine zencefil tozu ilave ederek de kullanabilirsiniz.

6. Zencefil Kökü

Zencefil, sindirim sistemi ve akciğer hastalıklarına iyi gelen bir bitki olarak bilinir. Aynı zamanda sinüzite de iyi gelmektedir.

 • Zencefil çayı içerek, sinüs semptomlarını hafifletebilirsiniz. Bu çay sinüs basıncını rahatlatmaya da yardımcı olur.
 • Zerdeçal çayı, mukus tabakasının erimesini ve sinüs boşluklarının rahatlamasını sağlar.

7. Beslenme

Sinüslerin tahriş olmasını engellemek için sinüs enfeksiyonuna iyi gelen yiyecekleri öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Süt ürünleri, şeker ve glutenli gıdalar sinüslerin tahriş olmasına neden olabilmektedir.

 • Süt ürünlerine alerjiniz varsa, bu gıdaları kullanarak sinüzit semptomlarını ağırlaştırabilirsiniz.
 • Şekerli ve glutenli gıdaları azaltarak, sinüs sorunlarınızı hafifletebilirsiniz.

8. Neti Pot

Neti pot kullanımı, son yıllarda sinüzit hastalığı tedavisinde önerilen bir yöntemdir. Neti pot cihazı, burun boşluklarından mukus tabakasının arınmasını sağlar ve sinüsleri rahatlatmaya yardımcı olur.

 • Neti pot içerisine biraz sıcak su ve bir çay kaşığı okyanus tuzu koyun.
 • Lavaboya eğilin ve burun deliklerinizden birine bu cihazı yerleştirerek suyu akıtın. Diğer burun deliğinizden su akacaktır. Diğer burun deliğine de aynı işlemi uygulayın.

9. Bol Bol Su İçin

Vücudunuzdaki toksinlerin giderilmesine yardımcı olmak için bol miktarda su içmeye özen gösterin. Günlük önerilen 8 bardak suyu içmeye özen gösterin.

 • Ilık su içebilirsiniz.
 • Ilık su ile duş almak da sinüslere iyi gelir.

10. Bitkisel Çaylar

Bazı bitkisel otlar gıda zehirlenmesi tedavisinde çok işe yarar. Bitki çayları aynı zamanda sinüslerle ilgili sorunların da giderilmesine yardımcı olur. Burun, baş ve alın çevresinde sinüs iltihabı nedeniyle oluşan basınç ve ağrının yatışmasını sağlar. İltihap giderici özelliğe sahip olan bitki çayları, doğal sinüzit tedavisinde bilhassa önerilir. Maydanoz ve nane çayını iltihap giderici çaylara örnek verebiliriz.

11. Vicks Vaporub

Soğuk algınlığı hastalıklarında burun tıkanıklığını rahatlatmaya yardımcı olan Vicks Vaporub, aynı zamanda burun ve göğüs tıkanıklığında kolay nefes almayı sağlayan bir ilaçtır. Sinüs tedavisinde çok etkilidir. Özellikle mantar enfeksiyonlarına bağlı sinüs rahatlığı semptomlarına iyi gelir. Hastaların üst solunum yollarında rahatlama sağlar.

 • Yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Yüzünüzü kurulayınca, Vicks Vaporub içerisinden bir miktar alın.
 • Burun, alın ve elmacık kemiği üzerine sürün. Üzerinde pamuklu bez koyun.
 • Her gün tekrarlayarak bir süre sonra sinüslerde rahatlama sağlayabilirsiniz.

12. Bal

Bal, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip bir besindir. Sindirim ve akciğer fonksiyonları üzerine birçok tedavide kullanılır. Sinüs ve akciğer hastalıklarının tedavisinde de önerilir.

 • Sinüzit sorunlarından kurtulmak için bitki çaylarınıza bir miktar bal ilave edebilirsiniz.
 • Günde üç defa bir kaşık bal yemek de sinüzit semptomlarına iyi gelebilir. Burun içerisinde biriken aşırı mukusun akmasına yardımcı olur ve rahatlama sağlar.

13. Yeşil Çay

Yeşil çay birçok hastalığa iyi geldiği gibi sinüzit hastalığı belirtileri üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Günde maksimum 3 defa yeşil çay içerek veya yeşil çayla buhar banyosu yaparak sinüsleri rahatlatabilirsiniz.

14. Et Suyu

Et suyu içmek, sizleri sıcak tutmaya yardımcı olur ve son derece şifalıdır. Hastaların iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinir. Aynı zamanda vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur.

15. Soğan Suyu

Soğan suyu cilde iyi gelir ve daha rahat nefes almaya yardımcı olur. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkilidir. Antifungal özellikleri ve asidik yapısı sayesinde sinüzit hastalığına da iyi gelir. Soğan ve sarımsak suyunu karıştırarak sinüsler üzerinde daha güçlü bir etki göstermesini sağlayabilirsiniz.

16. Limon

Limon, C vitamini kaynağıdır ve sinüs tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon suyu antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri ile tanınır. Kısacası bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara ve iltihaplanmaya iyi gelir. Daha kolay nefes almanıza yardımcı olur. Sağlıklı ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

 • Sıcak su içerisine bal ve limon suyu ilave ederek bu karışımı içebilirsiniz.
 • Yeşil çay ve diğer bitki çaylarına limon ekleyebilirsiniz.

17. Zeytinyağı

Zeytin olağanüstü nitelikleri ile çeşitli tıbbi avantajlara sahiptir. Zeytinyağını salatalarınızda kullanarak veya diğer yiyeceklerinize ilave ederek yiyebilirsiniz. Sinüzite iyi gelen besinlerden biri de zeytinyağıdır. Bu sağlıklı yağ diğer birçok sağlık sorunu tedavisinde önerilir.

Burun, alın ve elmacık kemikleri üzerine az miktar zeytinyağı sürerek masaj yapın. Limon suyu ile beraber de bu alanlara sürebilirsiniz. Sinüsleriniz rahatlayacaktır.

18. Buhar banyosu

Buhar banyosu, sinüzit tedavisi için en etkili ev tedavi yöntemlerinden biridir. Bu şekilde toksinler vücut dışına atılabilir ve sinüslerde rahatlama sağlanır.

Yapılmaması gerekenler:

 • Soğuk su içmeyin.
 • Soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Vücudunuzda su kaybı olmasını önleyin. Bol su için.
 • Alkol kullanmayın.
 • Fazla kafein kullanmaktan kaçının.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status