Tansiyonu Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Tansiyon hastaları için beslenmelerine dikkat etmeleri son derece önemlidir. Bunun için de tansiyon hastalığı olan kişilerin yediklerine ve içtiklerine her zaman dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca stres ve üzüntüden de uzak durmaya gayret edin. Stresli yaşam şartları tansiyonu tetikleyebilir. Özellikle yüksek tansiyon hastalığı olan bireylerin kalsiyum, magnezyum ve potasyum alımına bilhassa dikkat etmeleri gerekir. Eğer tansiyon teşhisi konduysa, doktorunuzdan beslenme önerileri alabilir, hangi gıdaları tüketmemeniz yönünde de tavsiyeler isteyebilirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre; tansiyon hastalarının haftada en az üç gün yüksek mineralli ve düşük sodyumlu yiyecekler yemeleri önerilir. Özellikle bu hastaların yaşları ilerledikçe, tansiyon hastalığına bağlı olarak kalp ve damar hastalıkları tetiklenebilir. Bu hastalıkları önlemek amacıyla dikkatli beslenmeli, tansiyonu tetikleyen faktörleri hayatımızdan çıkarmalıyız. Kalp krizi riskini azaltmak ve tansiyonu düşürmek amacıyla bu yazımızda tansiyon hastalarının hangi besinleri tüketmelerinin yarar sağlayacağından bahsedeceğiz. Bu besinleri beslenme programınıza dahil ederek, bir yandan da sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Tansiyonu düşürmeye yardımcı olan besinler aşağıdakileri içerir:

  • Fasulye: Bir fincan fasulye içerisinde yaklaşık %13 kalsiyum, %30 magnezyum ve %24 potasyum vardır. Vejetaryen olan tansiyon hastalarının az tuzlu fasulye yemeleri, tansiyonlarının düzene girmesine yardımcı olabilir. Tuz oranına dikkat etmek önemlidir.
  • Ispanak: Kan basıncını düşüren ve aynı zamanda kan basınının düzene girmesine fayda sağlayan yeşil yapraklı sebzelerden biri ıspanaktır. Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler çok faydalıdır. Ispanak düşük kalorili, lifli, potasyum ve magnezyum bakımından zengin bir sebzedir.
  • Sarımsak: Yüksek tansiyon hastalarına önerilen yiyeceklerden biri de sarımsaktır. Özellikle yükselen kolesterolü normale indirmeye yardımcı olur. Tansiyon hastalarının haftada en az bir diş sarımsak yemeleri önerilir.

Ayrıca Bakınız: Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

  • Soğan: Soğan da tansiyonu düşürmeye yardımcı olan besinler arasındadır. Yemeklerinizde bolca kullanabilirsiniz.
  • Kereviz: Yüksek tansiyon hastaları için tansiyonu düşüren, düşük kalorili sebzelerden biri olan kereviz kış aylarında tüketebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir.
  • Domates: Domatesi mevsiminde tüketmeniz tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olabilir.
  • Havuç: Her mevsim bulabileceğiniz havuç içeriğinde var olan bileşenler sayesinde yüksek tansiyon hastalarında tansiyon düşürücü özelliği olduğu bilinmektedir.

Ayrıca Bakınız: Havucun Faydaları Nelerdir?

  • Pancar: Pancar suyu içmek, özelikle hipertansiyon rahatsızlığı olanlar için önerilir. Yüksek tansiyon hastalarına önerilen pancar suyunun tüketiminde doktorunuza danışabilirsiniz.

Yukarıda yer alan yiyecekler beslenme uzmanları tarafından tansiyon hastalarına önerilir. Ancak bu besinleri yeteri miktarda, aşırıya kaçmadan yemeniz gerekir. Tek yönlü beslenmemeye gayret edin. Beslenme programınızda çeşitliliğe yer verin. Tansiyonunuzu yükselten ya da düşüren gıdalardan mümkün olduğunca kaçının ya da az miktar almaya çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status